Wigilia dla osób w kryzysie bezdomności w Teatrze Kamienica – wspólnota, wsparcie i nadzieja

i

Autor: Materiały prasowe

teatr kamienica

Wigilia dla osób w kryzysie bezdomności w Teatrze Kamienica – wspólnota, wsparcie i nadzieja

2024-12-12 13:43

Wigilia dla osób ubogich i w kryzysie bezdomności to wydarzenie, które od kilkunastu lat stanowi piękną tradycję Teatru Kamienica, zapoczątkowaną przez śp. Emiliana Kamińskiego. Tegoroczne spotkanie, które odbyło się 9 grudnia, zgromadziło ponad 250 osób, w tym wielu stałych gości, którzy co roku uczestniczą w tej wyjątkowej inicjatywie.

Po raz pierwszy współorganizatorem Wigilii była Fundacja Dobra Fabryka, od lat angażująca się w pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Program wieczoru obejmował wspólne kolędowanie poprowadzone przez Justynę Sieńczyłło i Macieja Miecznikowskiego, ciepły posiłek, kawę i herbatę, a także paczki prezentowe. Uczestnicy mieli również możliwość uzyskania informacji o miejscach, gdzie można otrzymać pomoc.

Spotkanie rozpoczęła Justyna Sieńczyłło, która przypomniała słowa Emiliana Kamińskiego: „Nawet jak dotknie nas najgorsza trauma, trzeba żyć pomimo wszystko”, na co jeden z gości dodał: „Pan Emilian zawsze mówił, że musimy się troszczyć o siebie nawzajem”.

Swoje życzenia i słowa wsparcia skierowali do zaproszonych wyjątkowi goście. Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriana Porowska, znana z wieloletniego zaangażowania w pomoc osobom wykluczonym społecznie i w kryzysie bezdomności, powiedziała: „Bezdomności się nie wybiera. Życzę wam, żeby to doświadczenie było jak najkrótsze. Byście znajdowali w innych ludziach wsparcie i pomoc, a ja zrobię wszystko, co możliwe, aby wspierać organizacje pozarządowe, które pomagają wam godnie przeżyć każdy dzień. Pamiętam i nigdy nie zapomnę – jestem z wami”.

“Bieg z seniorkiem” w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Henrykowie koło Leszna

Prezes Fundacji Dobra Fabryka, Mateusz Gasiński, podkreślił znaczenie solidarności: „Jesteście ważni, nie zapominajcie o tym. Życzę wam, żebyście poczuli, że jesteście częścią wspólnoty, która przejmuje się waszymi potrzebami, która pracuje na to, żebyście byli zauważeni. Nie jesteście niewidzialni”.

„Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację przedsięwzięcia. Z radością jako teatr kontynuujemy tradycję Emiliana i będziemy ją pielęgnować tak długo, jak teatr istnieje” – podsumowała Justyna Sieńczyłło.

Jak co roku, w organizację Wigilii zaangażowała się także Straż Miejska, która od lat wspiera działania na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Dzięki współpracy teatru, Fundacji Dobra Fabryka, wolontariuszy oraz partnerów wydarzenie stało się prawdziwym świętem bliskości i nadziei.

Wigilia w Teatrze Kamienica to nie tylko świąteczny posiłek, ale przede wszystkim przestrzeń, w której każdy może poczuć się zauważony i otoczony troską – bo święta to czas, w którym nikt nie powinien być sam.

Rozwiąż quiz z filmu "U Pana Boga za piecem":

Czy dobrze pamiętasz film "U Pana Boga za piecem"? Sprawdź się w quizie
Pytanie 1 z 10
Pasażerów z jakiego państwa przewoził autokar?