- Wypuśćcie Krakena z klatki – wzywał Kazik Staszewski cytując płytę czeskich klasyków popu: Těžkej Pokondr. Oni natomiast odwoływali się do starożytnego mitu o morskiej bestii, przed którą drżeli żeglarze. Ostatnio zresztą słowo to wróciło do popularności za sprawą mutacji koronawirusa, którą nazwano właśnie „kraken”. Kategoria, jak widać, jest bardzo nośna, zatem przyjrzyjmy się prawdziwym krewniakom tego monstrum, które objawiły się ludziom na całym świecie. Zdecydowanie budzą respekt wobec oceanów.
1. Biały wieloryb
Tak jest, jeśli pamiętacie książkę „Moby Dick”, albo przynajmniej nawiązujący do niej utwór Led Zeppelin, to nie jest Wam obca opowieść o kapitanie ścigającym białego wieloryba. Co prawda w książce jest to kaszalot, a w 2022 na brzeg wyrzucony został humbak, nie bądźmy jednak specjalnie wrażliwi na detale. Majestatyczne 10-metrowe cielsko pojawiło się na plaży w Australii. Niestety nie było szans na jego uratowanie. Biel zwierzęcia to najprawdopodobniej wynik leucyzmu czyli małej ilości obu rodzajów melaniny (nie mylić z albinizmem – zupełnym brakiem melaniny).
Polecany artykuł:
2. Kałamarnica olbrzymia
To właśnie to stworzenie przez wieki było „prototypem” krakena i dopiero w ciągu ostatnich dekad zostało po raz pierwszy zaobserwowane żywe w głębinach. W 2022 na plaży w Nowej Zelandii morze wyrzuciło częściowo zjedzonego osobnika o długości około 4 metrów.
3. Żołądek wieloryba
Brzuch dorosłego wieloryba potrafi pomieścić nawet tonę pokarmu. Największe płetwale żywią się przede wszystkim krylem, ich niektórzy bliscy krewniacy, jak choćby kaszaloty, wolą polować na ryby lub mięczaki. W październiku 2022 wyprowadzający psa na plaży w Kornwalii mężczyzna natrafił na wielką i rozłożystą galaretowatą substancję, przypominającą kosmiczną bezkształtną istotę z taniego horroru. Okazało się jednak po konsultacji ze „zbiorową mądrością sieci”, że jest to właśnie wielorybi żołądek.
4. Setki pingwinków
Ponad 500 padłych pingwinów małych (Eudyptula minor) morze wyrzuciło na brzeg na plażach Nowej Zelandii. Badacze do dziś nie są do końca pewni co mogło je zabić, jednak zwrócono uwagę na to, że większość ze zwierząt miała niedowagę. Jeden z prawdopodobnych scenariuszy jest taki, że ocieplający się klimat sprawił, że musiały szukać pożywienia w chłodnych wodach coraz głębiej. Nie mogąc zanurkować odpowiednio głęboko umierały z głodu lub wyziębienia.
5. Rekin, którego nie chciała matka
Zabijanie własnego potomstwa u zwierząt nie zdarza się bardzo często, ale istnieją takie przypadki. Na jednej z brytyjskich plaż znaleziono martwego młodego rekina z gatunku kosogonów (Alopias vulpinus). Fakt, że nie miał wykształconych zębów oraz charakterystycznych kręgów pokazujących wzrost kręgosłupa oznaczał, że był on przez matkę dosłownie abortowany. Spontaniczne odrzucenie ciąży i potomstwa może być spowodowane u takich zwierząt ogromnym stresem. Samica rekina mogła na przykład dostać się w sieci rybackie, co spowodowało odrzucenie ciąży.
6. Tajemniczy dziobaty delfin
Morski ssak długości prawie pięciu metrów został wyrzucony na brzeg w Północnej Kalifornii. Najprawdopodobniej należał do gatunku dziobowali, które są wciąż słabo poznanym rodzajem morskich ssaków. Osobnym problemem było określenie skąd na ciele zwierzęcia pojawiły się tajemnicze blizny. Tutaj podejrzewa się kolizję z łodzią i jej silnikiem jako przyczynę.
7. Zlot meduz
Tysiące wyrzuconych na brzeg meduz z pewnością musi robić wrażenie, szczególnie jeśli wcale nie są takie małe, tylko mierzą około 24 cm w obwodzie i mogą ważyć nawet do 0,5 kg. Gatunek Stomolophus meleagris nazywany bywa potocznie po angielsku kulą armatnią ze względu na swój kształt. Prawdopodobnie ławica tych zwierząt trafiła na nieodpowiedni prąd podczas poszukiwań swojej ulubionej przekąski – larw kulbaków czerwonych.
8. Wielkooki kraken
Mierząca prawie 4,5 metra kałamarnica została znaleziona na plaży niedaleko Cape Town w Południowej Afryce. Uwagę gapiów przyciągnęły jej ogromne oczy wielkości talerzy obiadowych.
9. Stuletni rekin
Długowieczność niektórych gatunków rekina znana jest naukowcom od lat. Żyjące w lodowatych wodach Północy rekiny polarne potrafią żyć ponad 350 lat. Osobnik z tego gatunku został wyrzucony na brzeg w Kornwalii. Mierzył około 4 metrów i ważył prawie 300 kg. Badający go eksperci obliczyli jego wiek na około 100 lat. Najprawdopodobniej umarł z powodu stanu zapalnego mózgu i rdzenia kręgowego.
10. Gigantyczny samogłów
Samogłowy (Mola alexandrini) to fascynujące ryby przypominające ogromne monety z płetwami. Bocznie spłaszczone i pozbawione łusek przemierzają ciepłe wody niczym łodzie podwodne. W ubiegłym roku na jednej z portugalskich wysp morze wyrzuciło na brzeg rekordowy okaz. Miał około 3,5 metra w obwodzie i ważył niespełna 3 tony.