Śmiało można przyznać, że moda na imiona zmienia się z biegiem lat. To, co jeszcze niedawno było popularne i królowało w rankingach, teraz odeszło w cień. Z kolei niektóre imiona wracają jak bumerang po dekadach zapomnienia. Imiona, które nosiły nasze babcie i mamy, obecnie są uznawane za niemodne, mimo że niosą ze sobą piękną historię i wartościowe znaczenie. Czasem jednak to nie historia czy brzmienie decyduje o ich losie, ale popkultura i krążące stereotypy.
Tak właśnie może być w przypadku imienia, które wymyślił Adam Mickiewicz. Kiedyś każdy znał kobietę, która się tak nazywała. Teraz jednak ciężko znaleźć, szczególnie wśród nowonarodzonych dzieci, dziewczynkę z tym imieniem.
Zobacz też: Sporo osób nie wie, że takie imię istnieje. Ma wyjątkowe znaczenie
Imię Grażyna
Przeważnie imiona popularne w Polsce pochodzą z tradycji chrześcijańskiej czy słowiańskiej, W tym przypadku jest jednak inaczej. Imię Grażyna zostało wymyślone w Polsce i przez jednego z naszych najwybitniejszych poetów. Jego popularność eksplodowała w czasach PRL-u, kiedy było jednym z najczęściej nadawanych imion żeńskich. Dziś jednak niemal zupełnie zniknęło z metryk.
Grażyna została stworzona przez Adama Mickiewicza na potrzeby jego poematu z 1823 roku. Inspirowane litewskim słowem "graži”, czyli "piękna”, przez dekady uchodziło za symbol kobiecej siły i szlachetności. Przez wiele lat nosiły to imię znane i cenione kobiety, a pokolenia Polek z dumą przedstawiały się tym właśnie imieniem. Niestety, w ostatnich latach Grażyna stała się też obiektem licznych memów i internetowych żartów, co sprawiło, że młodzi rodzice przestali sięgać po to piękne, pełne historii imię
Zobacz galerię: Imiona, które śmieszą obcokrajowców. Ich znaczenie wywołuje ogromne zdziwienie