Teorie spiskowe są coraz popularniejsze, niezależnie od wykształcenia czy wiedzy odbiorców. Nowe badanie ujawnia dlaczego

i

Autor: Pixabay

Teorie spiskowe są coraz popularniejsze, niezależnie od wykształcenia czy wiedzy odbiorców. Nowe badanie ujawnia dlaczego

2023-08-04 11:18

Bardzo często rozmawiając o popularności teorii spiskowych można natknąć się na opinie, że ich zwolennikami są najczęściej osoby proste, nie mające dostępu do wiedzy lub wręcz jej unikające, albo zwyczajnie głupie. Badania naukowe, na które składają się także wyniki z Polski, zdecydowanie temu przeczą.

Według opinii psycholożki klinicznej z Emory University powinniśmy zdecydowanie zmienić podejście do osób, które poważnie podchodzą do rozmaitych poglądów, zbiorczo nazywanych teoriami spiskowymi. Warto pamiętać, że w tym wielkim worku mieści się naprawdę wiele bardzo odległych pojęć: od płaskiej Ziemi, przez chipowanie ludzi pod płaszczykiem szczepień, depopulację Słowian, obecność Reptilian na Ziemi, porwania UFO, aż po tak znane i niestety wciąż niemożliwe do wyplenienia pomysły jak podlewane ksenofobią uprzedzenia wobec innych krajów lub ras. Nie jest to jednorodny zestaw i często zwolennicy jednego nurtu pozostają w konflikcie z innymi, wzajemnie nazywając się wariatami i „szurami”.

W swojej książce „Ucieczka od bezradności” polski filozof i dziennikarz, Tomasz Stawiszyński zwraca uwagę, że rozmaite formy wytłumaczenia sobie fenomenów i okoliczności, na które nie mamy wpływu, a są ważne w naszym życiu, wcale nie cechują osób mniej inteligentnych. To często jedyny sposób na poradzenie sobie z głębokim poczuciem bezsilności wobec zachodzących w świecie zmian, których często nie rozumiemy. Pandemia, wojny, działanie wyspecjalizowanej technologii, która zmienia nasze relacje – to tylko część cech świata, które potrafią wbić jednostkę w poczucie bezsensu, bezsilności i kompletnego braku znaczenia.

Znalezienie wytłumaczenia w postaci planu Boga lub ingerencji Szatana (w religii chrześcijańskiej na przykład), albo spisku Reptilian lub zbrodniczego planu Billa Gatesa (teoria spiskowa), pozwala jakkolwiek odnieść się do takich okoliczności i zacząć działać zamiast biernie patrzeć jak świat płonie. Oczywiście nierzadko nieodpowiednie i przekoloryzowane wytłumaczenia mogą doprowadzić do kolejnych tragedii, jak na przykład zamachy terrorystyczne, ale to już zupełnie inny temat, który na szczęście wciąż jest szeroko opisywany.

- Zwolennicy teorii spiskowych nie są prości ani chorzy umysłowo – przekonuje Shauna Bowes z Emory University – Wykorzystują teorie spiskowe do spełnienia swoich motywacyjnych potrzeb i znaleźć sens w sytuacjach stresu i ograniczenia.

Swoje wyniki zespół Bowes opublikował na łamach „American Psychological Bulletin”. Złożyło się na nie około 170 badań, przeprowadzonych w większości w USA, Wielkiej Brytanii i Polsce. Naukowcy skupili się na motywacjach, które stoją za wiarą w teorie spiskowe. Wśród takich motywacji znalazły się między innymi: potrzeba poczucia bezpieczeństwa, zrozumienie otaczającego środowiska, potrzeba bezpieczeństwa społecznego oraz spełnienia własnych pragnień.

Z jednej strony to dobrze, że nauka znajduje i identyfikuje „ludzką twarz” teorii spiskowych, dzięki czemu można z nimi skuteczniej dyskutować. Potępianie z góry i pozycja ex catedra nie przekona nikogo. Z drugiej jednak pokazuje, że tego typu style myślenia będą zyskiwać na popularności. Świat jest niespokojny, przyszłość nie zapowiada się różowo, a globalna sieć mediów i mediów społecznościowych kipi wręcz od doniesień o kryzysach, problemach, kataklizmach i wojnach. Zatem można się spodziewać, że coraz więcej ludzi będzie szukać wytłumaczenia w dziwacznych, egzotycznych, a czasem i niebezpiecznych teoriach.

Co ciekawe, wśród czynników, które zdają się wspierać wiarę w teorie spiskowe jest narcyzm. Badania pokazują, że osoby oraz grupy odznaczające się nim znacznie częściej kierują się w tę stronę. Może to wiązać się z tym, że często teorie spiskowe jasno wyznaczają czarno-biały podział świata, gdzie oczywiście zwolennik teorii jest tym dobrym, oświeconym, wolnym i zdolnym do zmian. Zrozumienie mechanizmów stojących za takimi postawami to klucz nie tylko do zdrowia jednostek i społeczeństw, ale także utrzymywania porządku, unikania wojen i wewnętrznych konfliktów. Tylko zrozumienie jak działa ideologiczna bomba pozwoli ją rozbroić.

System of a Down - 5 ciekawostek o debiutanckiej płycie zespołu | Jak dziś rockuje?