Około 10-20% procent najpiękniejszych diamentów zostaje oszlifowanych i jako brylanty trafia na rynek jubilerski. Inne służą między innymi do tworzenia ważnych elementów narzędzi, aparatury elektronicznej, medycznej i innych precyzyjnych urządzeń. To najtwardszy występujący w przyrodzie materiał, co pozwala go używać do produkcji wyjątkowo skutecznych ostrzy.
Jedną z najbardziej fascynujących form tego minerału jest lonsdaleit. Tak określa się diamenty, które trafiły na Ziemię wraz z uderzającymi w nią meteorytami. Nawet na ich tle znalezisko z kanionu Diablo jest jednak wyjątkowe.
Choć jego fragmenty wydobyto w 1967 właśnie teraz naukowcy pochwalili się najnowszą analizą. Pokazują w niej, że struktura pochodzącego z meteorytu lonsdaleitu ma w sobie połączone elementy zarówno grafenu jak i diamentu. Zespolenie tych struktur to efekt niewyobrażalnej siły z jaką meteoryt musiał uderzyć w powierzchnię Ziemi.
Pozyskane z meteorytu próbki są niezwykle twarde i wytrzymałe, ale mają także specyficzną cechę: są plastyczne. To może dać im bardzo szerokie zastosowanie w elektronice.