Spis treści
Zaskakujące odkrycie na budowie trasy S7
Robotnicy pracujący przy budowie trasy S7 w pobliżu Zakroczymia dokonali nietypowego odkrycia - wykopali fundamenty starej fontanny. Skąd takie znalezisko w samym środku "niczego"? Tego nie wiadomo, jednak pewne jest, że nieczęsto zdarza się takie odkrycie. - Fontanna nie jest takim powszechnym znaleziskiem, zwłaszcza fontanna w szczerym polu. Takie znalezisko zdarzyło mi się pierwszy raz w życiu - przyznał w rozmowie z reporterką Radia Eska Adam Kostrzoń, właściciel pracowni archeologii terenowej.
Są różne teorie co do tego, skąd wzięły się fundamenty fontanny. Żadna z nich nie jest jednak pewna w 100 procentach. - Wygląda na to, że fontanna znajduje się na wysokim przewyższeniu, na brzegu bardzo stromej skarpy nad Wisłą. Na przełomie XIX i XX wieku ceglana Twierdza Modlin w pewien sposób straciła na swoich walorach obronnych. Rozpoczęto więc jej przebudowę na konstrukcje betonowe - opowiadał Adam Kostrzoń. Warto dodać, że Twierdza Modlin swego czasu uchodziła za największe koszary w Europie.
Fontanna może pochodzić sprzed I wojny światowej
Skąd więc fontanna na terenach wojskowych? Ciężko powiedzieć, jaką rolę mogła pełnić w Twierdzy Modlin. - Fontanna jest wykonana z gruzu, ze śmieci niemalże. Zostało dużo materiału po rozbiórce i żeby żołnierze się nie nudzili, to budowali fontannę - stwierdził właściciel pracowni archeologii terenowej. Według niego fundamenty z całą pewnością pochodzą z czasów przed I wojną światową. - Mówimy tu o samym końcu XIX wieku. Z tego, co wiem, to jednak najbardziej prawdopodobną datą jest 1910 rok. Ciężko tu wyrokować, bo nie znaleźliśmy niczego, co miałoby datę roczną - powiedział Adam Kostrzoń.
Znalezisko zostało już udokumentowane, dlatego drogowcy zaczęli rozbiórkę. W jej miejscu będzie podążała nowa trasa szybkiego ruchu S7. - Wykonano niezbędne prace przy ochronie zabytków, a także przeprowadzono skanowanie 3D fontanny. Jesteśmy w stanie ją odtworzyć niemal co do milimetra. Zrobiliśmy dokładne zdjęcia, pobraliśmy współrzędne geodezyjne. Priorytetem tutaj jest jednak droga i nie powinno się zatrzymywać jej budowy - stwierdził archeolog terenowy.
Współpraca: Ania Galica, Radio Eska
Zobacz zdjęcia fontanny znalezionej na budowie trasy S7: