Sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla praw człowieka
Amnesty International opublikowało raport na temat stanu przestrzegania praw człowieka w 155 krajach w 2023 roku. Czytamy w nim, że użycie nowych technologii to jedno z najważniejszych zagrożeń.
Autorzy wspomnianego raportu dodają, że wykorzystywanie sztucznej inteligencji wpływa na upowszechnianie rasistowskiej polityki, szerzenie dezinformacji, a także ograniczanie wolności słowa.
Nowe technologie wykorzystują podmioty wojskowe, polityczne i korporacyjne.
– W coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie technologie takie jak generatywna sztuczna inteligencja, rozpoznawanie twarzy i oprogramowanie szpiegujące mogą stać się wrogiem. Jeśli ich rozprzestrzenianie i używanie nie będzie regulowane, mogą zwiększyć skalę i natężenie naruszeń praw człowieka do niespotykanych dotąd rozmiarów. W przełomowym roku wyborczym i w obliczu coraz silniejszego lobby antyregulacyjnego, napędzanego i finansowanego przez podmioty Big Tech, ten nieuczciwy i nieuregulowany postęp technologiczny stanowi tym większe zagrożenie dla nas wszystkich. Można go wykorzystać do dezinformacji, dyskryminacji i tworzenia podziałów – wyjaśnia, cytowana w informacji prasowej, Agnès Callamard, sekretarzyni generalna Amnesty International.
W raporcie możemy przeczytać, że istniejące technologie wzmacniają politykę dyskryminacyjną. Takie państwa, jak Argentyna, Brazylia, Indie czy Wielka Brytania, chcą w ten sposób wzmocnić nadzór nad publicznymi protestami. Chodzi także o nadzór nad migrantami i uchodźcami.
Amnesty International publikuje raporty na temat stanu przestrzegania praw człowieka od 1962 roku.