Trzy pierwsze miejsca należą do krajów skandynawskich. Oprócz Finlandii na podium znalazła się także Dania, a na trzecim miejscu uplasowała się Islandia. Łącznie na 137 pozycji w pierwszej połowie dominują kraje zachodniej Europy i Ameryka Północna. Im dalej, tym więcej państw z Azji, zarówno mniejszej jak i bliższej Oceanii oraz krajów Afryki.
Określając poziom szczęścia danego kraju autorzy raportu brali pod uwagę 6 czynników:
- produkt krajowy brutto per capita
- świadomość tego, że mamy osobę, która pomoże nam w kłopotach
- bezpieczne widoki na przyszłość (zdrowie psychiczne i fizyczne)
- wolność i swoboda wyboru
- zaangażowanie w działalność charytatywną
- poziom korupcji w kraju
Nie zaskakuje, że udręczona wojną Ukraina jest na 92. miejscu, ciekawe natomiast jest to, że wciąż ma wyższy poziom zadowolenia niż w 2014, gdy Rosja dokonała aneksji Krymu i rozpoczęła wojnę hybrydową. W wielu krajach zanotowano w ostatnich dwóch latach wzrost aktywności opartej na pomaganiu. Badacze oceniają, że ma to związek z pandemią, która obudziła w ludzkości chęć do pomagania sobie wzajemnie.
Autorzy mają nadzieję, że raport, który w całości jest dostępny w sieci, trafi do urzędników odpowiedzialnym za cele rozwojowe krajów, regionów i organizacji międzynarodowych. Dzięki temu mogłyby one dopasować swoje polityki do aktualnych potrzeb społeczeństw oraz przewidywać kolejne na ich podstawie. Problem w tym, że wciąż przed ludzkością pojawia się wiele wyzwań, których przewidzieć się nie da: dyktator wywołujący nagle wojnę, wybuch pandemii, gwałtowne i niespodziewane kryzysy gospodarcze. Tych ostatnich ma ponoć niedługo być więcej. Zatem już teraz lepiej cieszyć się naszą 39. pozycją i trzymać się jej jak najmocniej.