Naukowcy z placówki badawczej The Monterey Bay Aquarium Research Institute w USA przekonują, że jest to wyjątkowy widok, który udaje się uchwycić niezwykle rzadko. Czerwona bohaterka spektaklu to Bathyteuthis, a żeby ją zobaczyć konieczne było zejście na głębokość 1390 metrów.
Materiał powstał podczas obserwacji kałamarnic, by dowiedzieć się jak dbają o potomstwo. Zwierzęta te najczęściej pozostawiają jaja na dnie oceanu lub pozwalają im swobodnie dryfować w wodzie. Czemu zatem samica postanowiła przenieść swoje młode w inne miejsce? Możliwe, że gatunki mieszkające szczególnie głęboko mogą swoje jaja… wysiadywać. Zatem potrzebują odpowiedniej lokalizacji do umieszczenia potomstwa.
Polecany artykuł:
W oświadczeniu organizacji czytamy, że właśnie takie nawyki mogą mieć samice Bathyteuthis. To dość popularna praktyka wśród gatunków żyjących na dużych głębokościach. Choć cywilizacja ludzka planuje wyprawy na inne planety oraz powrót na Księżyc to ma jeszcze wiele do zbadania tu, na miejscu. Aż 80% oceanów pozostaje niezbadane. Z drugiej strony, może lepiej, by nas tam nie było wraz z naszą dewastującą przyrodę pazernością.
Polecany artykuł: