Co dokładnie wpływa na sytuację pracowników w Polsce? Czym charakteryzuje się rynek pracy nad Wisłą? W jakich zawodach najłatwiej będzie można zdobyć zatrudnienie? Gdzie najlepiej szukać pracy i dlaczego warto zwracać uwagę na opinie o pracodawcach? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.
Sytuacja pracowników w Polsce w 2024 roku – co na nią wpływa?
Polski rynek pracy w połowie 2024 roku prezentuje się bardzo dobrze. Stopa rejestrowanego bezrobocia wynosi 5,4%, nie zmieniając się szczególnie w ciągu ostatnich lat. Średnie wynagrodzenie z kolei – podobnie jak stopa bezrobocia podawane przez GUS – wynosi 8 408 złotych brutto w skali miesiąca.
Nie są to jednak jedyne dane, które w sposób istotny wpływają na sytuację pracowników w naszym kraju. Duże znaczenie ma także poziom inflacji, której wzrost w ostatnich miesiącach wyhamował do 3,8%. Dla wielu pracowników, szczególnie osób słabo wykształconych, duże znaczenie może mieć płaca minimalna, która na początku roku wzrosła do rekordowego poziomu 4 242 złotych brutto, by od lipca wynieść 4 300 złotych brutto.
Warto wspomnieć, że warunki zatrudnienia w Polsce na przestrzeni lat również znacznie się polepszyły. Umowa o pracę stanowi standard w zdecydowanej większości przedsiębiorstw, natomiast umowy cywilnoprawne są wyjątkowo rzadko spotykane. Pracodawcy oferują osobom zatrudnionym także szereg benefitów pozapłacowych, takich jak prywatna opieka medyczna, systemy kafeteryjne, rozmaite kursy i szkolenia czy nawet dodatkowe dni wolne od pracy.
W jakich zawodach najłatwiej można zdobyć zatrudnienie?
Zatrudnienie w Polsce można zdobyć relatywnie łatwo w każdym zawodzie, choć trzeba zauważyć, że w niektórych profesjach pracę otrzymamy niemalże „od ręki” – wynika to z dużych deficytów, których stan monitoruje Barometr Zawodów. Sugerując się raportem Barometru możemy otrzymać informację na temat najskuteczniejszej ścieżki przebranżowienia, jak i miejscowości, w których najłatwiej zdobędziemy pracę w swoim zawodzie.
Zdecydowanie najwięcej ofert pracy pojawia się w Polsce w sektorze transportowym i budowlanym. Pracowników brakuje również w sektorze finansowym, medycznym i edukacyjnym. Nieco mniejsze deficyty odnotowuje się w branży produkcyjnej i gastronomii, zaś pozostałe branże znajdują się w stanie względnej równowagi. Zawodów nadwyżkowych w Polsce nie notuje się.
Gdzie najlepiej szukać pracy?
Poszukując stabilnego zatrudnienia w Polsce będziemy mieli ku temu przynajmniej cztery możliwości. Do bardziej tradycyjnych opcji należy skorzystanie z usług Powiatowego Urzędu Pracy, agencji zatrudnienia tymczasowego, czy nawet osobista wizyta w docelowym zakładzie pracy wraz ze swoim CV.
Nie ulega jednak żadnej wątpliwości kwestia, że w dobie powszechnej cyfryzacji zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na zdobycie pracy będzie skorzystanie z jednego z internetowych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.pl. To właśnie tam najlepsze oferty pracy z całej Polski pojawiają się najliczniej i najprędzej.
Jak opinie o pracodawcach mogą Ci pomóc w zdobyciu zatrudnienia?
Poszukując idealnej pracy warto w pierwszej kolejności dokładnie przyjrzeć się sylwetkom potencjalnych pracodawców, dzięki czemu nie będziemy tracić czasu na rozmowy kwalifikacyjne w miejscach, w których i tak nie chcielibyśmy zostawać dłużej.
Z pomocą w tej materii po raz kolejny może nam przyjść GoWork, gdzie będziemy mogli przeczytać opinie o pracodawcach z całej Polski. Są one tworzone zarówno przez byłych, jak i obecnych pracowników, a nad merytoryką dyskusji czuwa administracja serwisu. Opinie o pracodawcach mogą bardzo celnie podsumowywać atmosferę w miejscu pracy, a także obnażać pozostałe aspekty zatrudnienia, które mogą nas do rekrutacji zachęcić lub zniechęcić.