Rok 2025 jest wyjątkowy pod względem liczby dni wolnych od pracy. Nie dość, że jest ich czternaście, to są tak ułożone w tygodniu, że wystarczy wziąć jeden dodatkowy dodatkowy dzień urlopu, aby zyskać trzy lub cztery wolne dniówki. Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Jest taki miesiąc, w którym wystarczy wziąć tylko dwa dni urlopu, aby mieć zapewnione aż 9 dni długiego weekendu.
Kiedy są dni wolne od pracy w 2025 roku
Warto poznać kalendarz dni wolnych i świąt, aby wcześniej zaplanować długie weekendy i odpocząć od pracy. Wypoczynek z całą pewnością przyda się każdemu, kto dba o zdrowie psychiczne i fizyczne. Dzięki zaskakującemu zbiegowi okoliczności, wypoczniemy w miesiącach, które zwykle są dla nas trudne ze względu na pogodę.
Na czternaście świątecznych dni wolnych od pracy dwa święta przypadają w sobotę, dwa w niedzielę, a pozostałe dziesięć w tygodniu roboczym, czyli od poniedziałku do piątku. Dodając do tego weekendy, otrzymamy łącznie 116 dni wolnych od pracy. Nie jest źle!
Dodatkowe dni wolne w 2025 roku
Zobacz w galerii zdjęciowej
Kalendarz dni wolnych w 2025 roku
- 1 stycznia (środa) – Nowy Rok,
- 6 stycznia (poniedziałek) – święto Trzech Króli,
- 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
- 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
- 1 maja (czwartek) – Święto Pracy,
- 3 maja (sobota) – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego, inaczej pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
- 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego,
- 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości,
- 24 grudnia (środa) - Wigilia
- 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie I dzień,
- 26 grudnia (piątek) – Boże Narodzenie II dzień.
O tym, że powyższe święta są ustanowione dniami wolnymi od pracy, mówi Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy wraz z późniejszymi zmianami.
Dodatkowy dzień wolny w Wigilię od 2025 roku obowiązywać będzie na mocy ustawy z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy.
Polecany artykuł:
Kiedy warto wziąć urlop w 2025 roku?
To będzie rok długich weekendów. Już teraz warto się zastanowić, jak ułożyć grafik w pracy, aby wykorzystać jak najwięcej dni ustawowo wolnych od pracy i połączyć je ze swoim urlopem.
Styczeń
W kalendarzu 2025 już można śmiało zaznaczać długie weekendy. Pierwszy długi weekend nadarza się już od 4 do 6 stycznia, bo poniedziałek to wolne święto Trzech Króli. Jeśli dobierzesz urlop 2 i 3 stycznia – tuż po Nowym Roku, który przypada w środę – zyskasz aż 6 dni wolnych od pracy.
Kwiecień
Kolejną okazją do dłuższego odpoczynku będzie Wielkanoc. Biorąc urlop w piątek 18 kwietnia, dostaniemy cztery dni wolnego włącznie z Poniedziałkiem Wielkanocnym.
Maj
1 i 3 maja są dniami tradycyjnie ustawowo wolnymi od pracy. Wybierając urlop 2 maja w piątek, automatycznie zyskujemy cztery dni nieprzerwanego wolnego okresu od pracy. Ale 3 maja wypada w sobotę więc najprawdopodobniej pracodawca wyznaczy 2 maja dniem wolnym za przypadające w sobotę święto. Jeśli tak się stanie, to nie trzeba będzie wybierać urlopu 2 maja, a można wybrać w dniach od 28 do 30 kwietnia i tym samym mieć aż 9 dni wolnych pod rząd.
Czerwiec
Boże Ciało wypada w czwartek 20 czerwca. Jeśli weźmiesz wolny dzień w piątek, 21 czerwca, to uzyskasz cztery dni wolnego pod rząd.
Listopad
Święto Wszystkich Świętych wypada w sobotę 1 listopada 2025 roku, co oznacza, że za ten dzień świąteczny przysługuje urlop do odebrania. Możesz cieszyć się tym dniem wolnym już w poniedziałek 3 listopada. Narodowe Święto Niepodległości przypada we wtorek 11 listopada. Biorąc drugi dzień wolny w poniedziałek przed, zyskasz kolejny przedłużony weekend.
Grudzień
Ten miesiąc to wyjątkowy czas na wypoczynek. Dzięki temu, że prezydent podpisał ustawę o wolnej Wigilii, ustawowo wolne mamy trzy dni od 24 do 26 grudnia. Jeśli weźmiemy urlop na poniedziałek 22 grudnia i wtorek 23 grudnia, to łącznie zyskamy aż dziewięć dni wolnego od pracy.
Źródło: Rok 2025 rokiem długich weekendów. Są dodatkowe dni wolne od pracy