Spis treści
- Ceremonia zamknięcia trumny
- Sobota 26 kwietnia 2025 – Dzień pogrzebu
- Transmisja na żywo z pogrzebu
- Udział światowych przywódców
Papież Franciszek zmarł w poniedziałek wielkanocny, 21 kwietnia o godzinie 7:35 rano. Odszedł w spokoju, w Domu Świętej Marty – miejscu, które przez ponad dekadę było jego domem. To tam rozpoczęły się pierwsze chwile żałoby i modlitwy. Watykan natychmiast przystąpił do organizacji ceremonii, które mają godnie upamiętnić jego życie i pontyfikat. We wtorek, 22 kwietnia ciało papieża zostało przeniesione do Kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. Przez kolejne dni – od środy do piątku – tysiące wiernych z całego globu przybywały do Watykanu, by choć przez chwilę zatrzymać się przy trumnie i pożegnać Ojca Świętego. Oficjalnie możliwość oddania hołdu zakończy się w piątek 25 kwietnia o godzinie 19:00.
Ceremonia zamknięcia trumny
Zgodnie z watykańskim protokołem, po godzinie 20:00 w piątek odbędzie się uroczysty obrzęd zamknięcia trumny. Ceremonii przewodniczyć będzie kardynał Kevin Farrell, pełniący funkcję kamerlinga. To symboliczny moment, który zamknie ziemski etap życia papieża, a jednocześnie otworzy drogę do ostatniego pożegnania, które nastąpi już następnego dnia.
Sobota 26 kwietnia 2025 – Dzień pogrzebu
- 10:00 – rozpoczęcie uroczystej Mszy Świętej żałobnej na Placu św. Piotra. To kulminacyjny moment obchodów żałobnych, który zgromadzi nawet ćwierć miliona wiernych w Watykanie i miliony przed ekranami.
- Ostatnie przemówienia i modlitwy, po czym nastąpi oficjalne pożegnanie Ojca Świętego.
- Przeniesienie trumny do Bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie. To właśnie tam, zgodnie z osobistym życzeniem papieża Franciszka, zostanie on pochowany.
Transmisja na żywo z pogrzebu
- Uroczystości będzie można śledzić na żywo od godz. 10:00 na antenie TVP Info, TVN24 i Polsat News.
- Online: dostępny będzie również streaming na YouTubie (kanał Vatican News) oraz w TVP VOD (transmisja z TVP1).
Udział światowych przywódców
Swój przyjazd do Watykanu potwierdzili m.in.:
- Donald Trump i Melania Trump (USA),
- Wołodymyr Zełenski (Ukraina),
- Emmanuel Macron (Francja),
- Keir Starmer (Wielka Brytania),
- Książę William (reprezentujący brytyjską rodzinę królewską),
- Ursula von der Leyen (UE),
- Simon Harris i Michael D. Higgins (Irlandia),
- Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda (Polska).