Wedle obecnego stanu badań historycznych koty zostały udomowione około dziewięć i pół tysiąca lat temu. Ich genezy biologicznej szuka się w skrzyżowaniu kota nubijskiego z europejskim żbikiem. Istnieje wiele osób (także wśród kociarzy), które uważają, że tak naprawdę zwierzę to nigdy nie zostało udomowione, a jedynie pozwoliło się łaskawie zaprosić do ludzkich społeczności, by te mogły się nim odpowiednio zająć.
Zdania są tu oczywiście podzielone i dopóki nikt nie wymyśli skutecznego translatora kocich metod komunikacji na język ludzki, nie poznamy w pełni prawdy. Co jednak z całą pewnością wiemy już dzisiaj? Poznajcie kocie sygnały, które nie zostawiają wątpliwości.
1. Powitanie
Jeżeli po powrocie do domu zastajesz swojego futrzanego przyjaciela przy drzwiach, albo na dźwięk klucza w zamku budzi się i podbiega gdy wchodzisz do mieszkania nie miej wątpliwości: Twój kot za Tobą tęsknił. Często temu zachowaniu towarzyszy dopraszanie się o głaskanie, czasem nawet branie na ręce oraz miauczenie.
2. Towarzyszenie
Jeśli Twój kot chodzi za Tobą w miarę jak przemieszczasz się po własnym mieszkaniu, to ewidentnie dobry znak. Po prostu chce być razem z członkiem swojej grupy. Oczywiście nie do końca będzie rozumiał pojęcie prywatności, szczególnie w toalecie, ale nie ma róży bez kolców.
3. Miauczenie
Koty między sobą komunikują się na wiele sposobów, z innymi gatunkami także. Jednak z miauczenia korzystają tylko wtedy gdy mają wejść w interakcję z ludźmi. Co ciekawe, dopasowały wydawany przez siebie dźwięk przez wieki ewolucji tak, by był bardzo bliski płaczu ludzkich dzieci. To natychmiast zwraca naszą uwagę i każe zareagować. Jeśli kot do nas miauczy to znak, że traktuje nas jak „swojego” człowieka.
4. Przynosi prezenty
Czasem to jakaś zabawka, czasem duży paproch spod szafy, a czasem nawet upolowany ptak czy mysz. Niezależnie od tego czy nam się to podoba, czy też nie, jest to oznaka przywiązania: kot dzieli się z nami tym, co złowił.
5. Spanie z opiekunami
Miejsce do spania dla zwierząt jest tożsame z bezpieczną przystanią. Zatem jeśli kot śpi w najbliższym naszym otoczeniu: w tym samym pokoju, na łóżku, albo na naszych kolanach, to ewidentny znak, że czuje się przy nas bezpiecznie. A poczucie bezpieczeństwa w cudzych ramionach to przecież miłość, prawda?
6. Ugniatanie
Zwane czasem „wyrabianiem pierogów” ponieważ przypomina zagniatanie ciasta. Czynność ta jest powiązana z odpowiedzią na zabiegi pielęgnacyjne matek w stosunku do kociąt. Dodatkowo łączy się je z przygotowywaniem miejsca do snu. Zatem ugniatanie można odczytać jako: „czuję się przy Tobie dobrze i bezpiecznie”.
7. Mruczenie
Kolejna czynność, która według niektórych badaczy w toku ewolucji zmieniła się tak, by częstotliwości pomruku były relaksujące dla ludzkiego mózgu. Dlatego tak wiele osób odczuwa wręcz fizyczny relaks mając kontakt z mruczącym kotem. Najczęściej jest oznaką rozluźnienia i relaksu zwierzęcia. Jednak nie zawsze, czasem koty mruczą gdy czują się źle i coś boli, także w trakcie umierania.
8. Mycie
Wylizywanie ręki albo twarzy opiekuna wiąże się z wystawieniem skóry na działanie chropowatego, czasem wręcz drapiącego kociego języka. Jednak warto znosić to z pokorą i cierpliwością, bo kot myje tylko najbliższych sobie towarzyszy.
9. Mrużenie oczu
Charakterystyczne powolne mrużenie oczu to sposób komunikacji kota, który informuje, że czuje się wtedy bezpiecznie. Możesz mu to odwzajemnić powoli zamykając i otwierając oczy. Zobaczysz, że u kota, który będzie czuł się z Tobą dobrze, możesz nawet doczekać się odpowiedzi.
Listen to "Kotlet z psa? Mielone z kota? Dlaczego jedne zwierzęta kochamy, a inne... zjadamy?" on Spreaker.