Spis treści
Żałoba narodowa w Polsce
Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy dzień pogrzebu papieża Franciszka - sobota 26 kwietnia - będzie dniem żałoby narodowej; rozporządzenie wymaga kontrasygnaty premiera, taki dokument zostanie przekazany do KPRM, poinformował prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Na sobotę w Warszawie zaplanowano Piknik Tysiąclecia i wielki koncert - wydarzenie przeniesiono na niedzielę. Z kolei uroczystości w Gnieźnie związane z 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobrego odbędą się w dzień wcześniej, w piątek 25 kwietnia.
Żałoba narodowa, co to oznacza?
Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym, żadna ustawa nie reguluje precyzyjnie przesłanek wprowadzenia żałoby narodowej. Jest to decyzja podejmowana w sposób uznaniowy przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, często po konsultacjach z premierem lub Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
Na czas żałoby narodowej odwołuje się imprezy masowe i widowiska rozrywkowe (koncerty, rozgrywki sportowe), zaleca się także powściągliwość w zachowaniu oraz zmianę programów telewizyjnych. W czasie żałoby narodowej flagi państwowe opuszczane są do połowy masztu.
Papież Franciszek nie żyje
Papież Franciszek zmarł w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 7.35. Miał 88 lat.
Przypomnijmy: Papież Franciszek w połowie lutego trafił do rzymskiej Polikliniki Gemelli, gdzie leczył najpierw zapalenie oskrzeli, a potem obustronne zapalenie płuc. W trakcie pobytu w szpitalu pojawiały się komunikaty o krytycznym stanie zdrowia papieża i epizodach ostrej niewydolności oddechowej. Po 37 dniach, 23 marca Franciszek opuścił klinikę, a po dwóch tygodniach niespodziewanie przybył na plac Świętego Piotra na zakończenie mszy dla chorych. Zmarł dzień po tym, jak w Niedzielę Wielkanocną udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Jezuita kard. Jorge Mario Bergoglio został wybrany na 266. papieża 13 marca 2013 r. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.
Źródło: PAP, eska.pl
Wierni na Placu św. Piotra modlili się w intencji papieża Franciszka: