Europejska Noc Muzeów Warszawa 2022. Co warto zobaczyć? Atrakcje i program

i

Autor: materiały prasowe Europejska Noc Muzeów Warszawa 2022. Co warto zobaczyć? Atrakcje i program

Noc Muzeów w Warszawie już 14 maja. Co można zobaczyć?

2022-05-10 17:46

Każda edycja wydarzenia przyciąga tłumy zwiedzających, którzy mogą zaglądać do muzeów, instytucji kultury, placówek publicznych oraz miejsc na co dzień niedostępnych, jak m. in. Fabryka Wedla, warszawskie Filtry czy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Oprócz tego na warszawskich ulicach pojawiają się zabytkowe pojazdy transportu miejskiego.

To świetna okazja, by poznać nie tylko ofertę kulturalną miasta. - Nie tylko muzea, ale także mnóstwo różnych miejsc, które warszawiacy zawsze chcą odwiedzać, a niekoniecznie mogą, np. można zajrzeć do kina Illusion - mówi prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - Można zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych.

Podczas nocy muzeów będzie szansa, by przejechać się najstarszym warszawskim autobusem Somua, który ma niemal 90 lat.

- Najpierw o godzinie 18 weźmie udział w paradzie zabytkowych autobusów, później będzie jeździł z placu Defilad na zajezdnię Stalowa 77 - mówi Adam Stawicki, rzecznik MZA. - Kursy będą trzy i w ich trakcie przewodnik - varsavianista Łukasz Ostoja-Kasprzycki - będzie opowiadał różne ciekawostki.

Będzie można przy tym zobaczyć wnętrza zajezdni autobusowej przy Stalowej 77.

Z kolei w Centrum Nauki Kopernik będzie można zobaczyć między innymi najnowszą wystawę muzyczną graMY - wygraMY.

- Będzie również spektakl Arche, który zabierze nas do starożytnej Grecji, gdzie narodziły się nauki przyrodnicze - mówi rzeczniczka instytucji Katarzyna Nowicka. - Będą także pokazy w teatrze wysokich napięć i będzie można wziąć udział w warsztatach, w których nauczymy się rozmawiać z robotami - w języku blokowym, bo w takim roboty się porozumiewają.

Muzeum Powstania Warszawskiego w dzień przed Nocą Muzeów proponuje grę miejską dla dzieci "Panie, czy to już powstanie?". W samą sobotę będzie można zajrzeć chociażby do cel bezpieki.

- To dawny areszt śledczy dawnego ministerstwa bezpieczeństwa publicznego, mieści się w bocznych piwnicach obecnego ministerstwa sprawiedliwości - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Będzie można oglądać tam wystawę z przewodnikiem, ale liczba miejsc jest ograniczona.

Będzie można również zajrzeć do fotoplastikonu - miejsca, w którym od podstaw zobaczymy, jak kiedyś powstawały wywoływane fotografie. Mieści się przy al. Jerozolimskich 51, ale nie jest tam łatwo trafić. W sobotę warszawiacy będą mieli ułatwione zadanie. - Z ulicy Fotoplastikonu nie widać, ale wystarczy z daleka na ulicy usłyszeć wesołe, skoczne, cwaniackie piosenki warszawskie, które będą zachęcały do wejścia do kamienicy i odwiedzenia Fotoplastikonu - dodaje Ołdakowski.

W tym roku będzie można także zajrzeć do nowych lub nieznanych szeroko muzeów.

- Na przykład do Muzeum Zegarków - mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy. - Polecam wszystkim wygooglać, gdzie to jest i to znaleźć. Albo Fabryka Norblina, w której działa muzeum i to też jest bardzo interesujące miejsce, bo mówi o pewnym dziedzictwie części miasta.

Będzie można także skorzystać z kilkunastu propozycji spacerów. - To są miejskie spacery skupione wokół trzech rejonów - Stare i Nowe Miasto, stara Praga, plac Bankowy i jego okolice - dodaje Machnowska-Góra. - Przewodnik i spacery są dostępne w formie online.

Poza tym w tym dniu komunikacja miejska będzie jeździła do 2:30, a autobusy nocne będą jeździły częściej. Będą także kursy specjalne. - Będą też bezpłatne linie muzealne - linia autobusowa N obsługiwana autobusami elektrycznymi na trasie plac Narutowicza - Muranowska oraz linia tramwajowa M, która będzie obsługiwana zabytkowymi tramwajami na trasie plac Narutowicza - Zieleniecka - dodaje Rafał Trzaskowski.

Noc Muzeów przypada w tym roku 14 maja. Na wiele wydarzeń obowiązują zapisy, a część odbywa się tylko internetowo. Szczegóły odnośnie programu znajdziecie na stronie warszawskiej edycji Nocy Muzeów lub - bezpośrednio - w przewodniku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Express Biedrzyckiej 10.05 (gen. Mieczysław Bieniek, prof. Agnieszka Legucka, Paweł Zalewski) Sedno Sprawy: Wojciech Skurkiewicz
Źródło: Noc Muzeów 2022 w Warszawie - PROGRAM WYDARZEŃ. Co nas czeka 14 maja?