KULTURA I SZTUKA

Najdroższa książka świata – biblia Gutenberga do obejrzenia w Muzeum Narodowym w Warszawie

2025-02-07 13:00

Od 7 lutego w Muzeum Narodowym w Warszawie można zobaczyć jedno z najcenniejszych dzieł piśmiennictwa – Biblię Gutenberga. Biblia należy do zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie i jest prezentowana w MNW po raz drugi w historii. Wystawa potrwa do 23 marca – to wyjątkowa okazja do tego, by poznać i zrozumieć znaczenie pierwszych ksiąg drukowanych.

Wynalezienie druku przez Johannesa Gutenberga w połowie XV wieku zrewolucjonizowało przepływ informacji w Europie. Dzięki ruchomej czcionce książki zaczęły powstawać szybciej, co sprzyjało szerzeniu wiedzy i nowych idei. Biblia Gutenberga, drukowana w latach 1452–1455 w Moguncji, była pierwszym wielkim dziełem powielonym tą techniką.

Pelpliński egzemplarz tej wyjątkowej księgi wyróżnia się nie tylko wiekiem i unikalnością, ale także... błędem drukarskim. Na jednej z kart pierwszego tomu przypadkowo odbił się kształt czcionki, co umożliwiło badaczom gruntowne przeanalizowanie warsztatu Gutenberga.

Niezwykłe losy pelplińskiej Biblii Gutenberga

Egzemplarz przechowywany w Pelplinie jest jedynym w Polsce kompletnym wydaniem Biblii Gutenberga. Jego historia jest równie fascynująca jak sama treść księgi.

W 1939 roku, obawiając się zniszczenia w czasie wojny, Biblię ewakuowano z Pelplina. Przez Warszawę, Paryż i Londyn trafiła aż do Kanady, gdzie przez lata była przechowywana w skarbcu Bank of Montreal. Do Polski wróciła dopiero w 1959 roku, a zanim ponownie znalazła się w Pelplinie, przez kilka dni była prezentowana w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Tegoroczna wystawa w MNW nawiązuje do tamtych wydarzeń, dając zwiedzającym rzadką okazję do zobaczenia tej niezwykłej księgi z bliska.

Co zobaczymy na wystawie w MNW?

Oprócz samej Biblii Gutenberga organizatorzy przygotowali specjalną ścieżkę tematyczną, poświęconą średniowiecznej kulturze pisma. Odwiedzający będą mogli zobaczyć malarskie i rzeźbiarskie przedstawienia osób czytających i piszących, a także inskrypcje o różnorodnych formach i funkcjach.

Dodatkowo zaprezentowane zostaną obiekty zazwyczaj niedostępne dla publiczności, przechowywane w Magazynie Studyjnym Muzeum Narodowego. W ramach wydarzenia na stronie Cyfrowego MNW pojawią się eseje dotyczące wpływu wynalazku Gutenberga na społeczeństwo i sposoby przekazywania informacji w tamtym okresie.

Zabytek, który trzeba zobaczyć

Biblię Gutenberga uznaje się za jedną z najcenniejszych książek na świecie, a jej pelpliński egzemplarz jest szczególnym skarbem w polskich zbiorach. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć ten niezwykły drukarski zabytek na własne oczy i poznać jego fascynującą historię. Ekspozycję można zwiedzać do 23 marca br.

Muzeum w Lewkowie
Źródło: Najdroższa książka świata – biblia Gutenberga do obejrzenia w Muzeum Narodowym w Warszawie