Krótszy tydzień pracy w Polsce 2024 potwierdzony! Kiedy wejdzie w życie?

i

Autor: CANVA Krótszy tydzień pracy w Polsce 2024 potwierdzony! Kiedy wejdzie w życie?

DECYZJA ZAPADŁA

Krótszy tydzień pracy w Polsce 2024 potwierdzony! Kiedy wejdzie w życie?

2024-08-13 12:51

Skrócony czas pracy w Polsce pozytywnie wpłynie na zdrowie, motywację i chęci do efektywnego działania. Mnóstwo osób uważa, że krótszy tydzień pracy niesie za sobą znacznie więcej pozytywnych aspektów niż negatywnych. Tym bardziej, że gratyfikacja ma być utrzymana na tym samym poziomie. Zdecydowano się właśnie wprowadzić rewolucyjne rozwiązanie i w wielu środowiskach wywołało to ekscytację. Kiedy krótszy czas pracy wejdzie w życie? Poznajcie szczegóły już teraz.

Spis treści

  1. Krótszy tydzień pracy w Polsce 2024 - kiedy?
  2. Krótszy tydzień pracy w Polsce 2024 - co ze szkołą?

Krótszy tydzień pracy w Polsce 2024 od kilku miesięcy jest tematem gorącej dyskusji w przestrzeni publicznej. Są tacy, którzy nie mogą się doczekać, kiedy wejdzie w życie skrócony czas pracy, ale też ci będący całkowicie przeciwni temu rozwiązaniu. Podają konkretne argumenty. Jeden z nich, a w zasadzie ten najważniejszy dotyczy wynagrodzenia za pracę. Wiele osób boi się, że w przypadku, gdy będzie 35-godzinny tydzień pracy w Polsce zarobki znacznie się zmniejszą. Od razu uspokajamy. Chodzi właśnie o to, by odpoczynku było więcej, a gratyfikacja utrzymała się na tym samym poziomie. Natomiast pomysł jest efektem rozwoju technologicznego, w tym większej robotyzacji. Krótszy tydzień pracy sprawdza się w wielu państwach Europy i w końcu przetestujemy go w Polsce. Konkretniej zrobią to urzędnicy we Włocławku.

Komentery SHORT: PRACUJĘ NA DWIE ZMIANY

Krótszy tydzień pracy w Polsce 2024 - kiedy?

Krótszy tydzień pracy można zastosować na wiele sposobów. Bardzo popularnym w Europie rozwiązaniem jest wydłużenie pracy w cztery dni robocze, dzięki czemu dostajemy aż trzy dni weekendu. Organizacja często zależy od pracodawcy np.: poniedziałek, wtorek i środa po 9 godzin i czwartek 8 godzin. Można też wybrać drugą opcję, czyli pozostawić pięciodniowy tydzień pracy, ale skrócić czas pracy z 8 do 7 godzin.

Na pomysł wprowadzenia takiego systemu od 1 lipca 2024 wpadł prezydent Leszna, Grzegorz Rusiecki. Skrócił czas pracy z 8 do 7 godzin, przy jednoczesnym zachowaniu wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Teraz rozwiązanie przez trzy miesiące przetestuje prezydent Włocławka, Krzysztof Kukucki.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/25 wypadnie później. Uczniowie nie wrócą do szkół 1 września!

Wiadomo też, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzone są konsultacje i analizy. Szefowa resortu, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z Faktem powiedziała: "Wciąż prowadzimy analizy, czy lepszy jest czterodniowy tydzień pracy, czy raczej siedmiogodzinny dzień pracy. Oczywiście, jeżeli zdecydujemy się na zmianę w Kodeksie pracy, to będzie ona obejmowała wszystkie pracownice i pracowników w kraju, również w administracji publicznej.". Wyniki testów mają być budujące, więc niewykluczone, że na początku 2025 zmiana będzie obowiązywać wszystkich.

Krótszy tydzień pracy w Polsce 2024 - co ze szkołą?

Temat wprowadzenia krótszego czasu pracy robi się burzliwy po tym, gdy pojawiają się analizy związane z innymi zawodami. Jak wprowadzić takie rozwiązanie dla pracowników opieki zdrowotnej? Jak wprowadzić to w straży pożarnej, policji czy wojsku, gdzie personelu brakuje? Finalnie, jak wprowadzić to rozwiązanie w szkołach? Uczniowie z pewnością ucieszyliby się z czterodniowego systemu nauczania, ale do tego raczej na pewno nie dojdzie. Najbardziej możliwy scenariusz przewiduje, że szkoła będzie otwarta pięć dni w tygodniu, jednak w przypadku wprowadzenia krótszego tygodnia pracy konieczne będzie zatrudnienie kolejnych nauczycieli. A tych na rynku ma być coraz mniej. 

Sonda
Czy jesteś za wprowadzeniem krótszego tygodnia pracy?
Listen on Spreaker. Źródło: To już pewne! Krótszy tydzień pracy potwierdzony! Kiedy wejdzie w życie?