Spis treści
Matematyka na maturze od lat wzbudza stres, nerwy i niepokój wśród uczniów, którzy są humanistami. Łatwiej przychodzi im przyswajanie wiedzy związanej z historią, pisanie wypracowania czy zapamiętywania fabuły poszczególnej lektury niż chociażby obliczanie pola trapezu. Corocznie w maju uczniowie w mediach społecznościowych obawiają się, że przez zły wynik na maturze z matematyki nie dostaną się do wymarzonej szkoły średniej. Temat całkowitego wycofania egzaminu dojrzałości z tego przedmiotu powrócił na początku roku. Powstała petycja, która szybko zyskała popularność i została podpisana przez kilkanaście tysięcy osób. Autorka petycji jest psychologiem, dlatego też pokusiła się o stwierdzenie, że matura z matematyki to "narzędzie do segregacji i eliminacji". Uważa, że nie każdy uczeń potrafi przyswajać wiedzę z matematyki na poziomie maturalnym. To jednak nie koniec argumentów.
Egzamin Ósmoklasisty 2025 - KIEDY i O KTÓREJ GODZINIE? Daty zdziwiły uczniów!
Koniec z obowiązkową maturą z matematyki - petycja
Matura na maturze nie powinna być obowiązkowa, bo wywołuje obciążenie psychiczne i stres, tak twierdzi autorka petycji, która w 11 dni zebrała ponad 16 tysięcy podpisów. Napisała też, że przez wysoki poziom stresu uczniom nie udaje im się zdobyć odpowiedniego, wymarzonego wyniku na maturze, przez co muszą zrezygnować ze swoich planów, marzeń i rozwoju zawodowego. Czytamy: "Jako psycholog i matka uczennicy w szkole średniej jestem przekonana, że nie każdy uczeń posiada predyspozycje do nauki matematyki na poziomie maturalnym, a jej obligatoryjność powoduje stres i obciążenie psychiczne, które często wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne młodzieży. (...) Wielu uczniów podkreśla, że uczenie się przedmiotu, którego się nie znosi, jest: koszmarem, stresem, przedłużającym napięciem. Młodzież, zamiast skupić się na tym, co lubi, męczy się z tym czego nie znosi.".
Jednocześnie zaproponowano alternatywne rozwiązanie. Język polski i obcy powinien zostać bez zmian. Natomiast uczeń powinien mieć wybór, by wybrać sobie inny dodatkowy przedmiot pisemny z całego katalogu: matematyka, fizyka, chemia, geografia, biologia, historia czy inne. Autorka petycji online dodała: "Niebywałe jest, że młodzi ludzie wieku 18 lat mogą głosować, kupić legalnie: papierosy, alkohol, mogą uprawiać hazard, a nie mogą na swoim egzaminie dojrzałości dokonać wyboru przedmiotu obowiązkowego, który ich interesuje.".
Ile to jest 6:2(1+2)? Wszyscy tracą głowę rozwiązując to proste zadanie matematyczne!
Pani Anna, w petycji nawiązała do raportów NIK, z których wynika, że powodem niezdanej matury z matematyki jest wadliwy proces nauczania. Nawiązała też do raportu OECD wskazującego, że poziom stresu wśród uczniów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Całość wygląda bardzo poważnie, a co na to Ministerstwo Edukacji?
Matura z matematyki obowiązkowa - czy zniknie?
Ministerstwo Edukacji i Nauki odniosło się do pomysłu zniesienia matematyki jako przedmiot obowiązkowy na maturze. Odpowiedź przedstawiono na stronie internetowej Sejmu: "W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej matematyka jest i powinna być przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich. Wyłączenie tego przedmiotu z grupy przedmiotów zdawanych obowiązkowo byłoby powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 roku, bez żadnego uzasadnienia naukowego i jednocześnie zniszczyłoby obiektywne i porównywalne w skali kraju narzędzie rekrutacyjne polskich szkół wyższych. Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym to jedyne, rzetelne narzędzie służące weryfikacji poziomu wiadomości, a także umiejętności uczniów w zakresie kompetencji matematycznych. Bez tych narzędzi nie będzie możliwości wyciągnięcia wniosków służących kształceniu. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przewiduje wprowadzenia zmian dotyczących zasad przeprowadzania egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym.". A co Wy sądzicie? Dajcie znać w naszej sondzie poniżej!
Źródło: Koniec z obowiązkową maturą z matematyki 2026? Wskazano powód tego rozwiązania