Pies znalazł zaginionego 12-latka. Chłopiec był nieprzytomny
To historia niczym z filmu! Ramzes to czworonożny bohater, który pomagał z poszukiwaniu zaginionego 12-latka, który wymagał pomocy medycznej.
Do zdarzenia doszło 11 kwietnia 2025 roku, kiedy policja otrzymała zgłoszenie o 12-latku, który oddalił się z miejsca zamieszkania. Okazało się, że chłopiec wyskoczył z okna jednego z mieszkań znajdujących się na łódzkich Stokach i oddalił w nieznanym kierunku.
"Do poszukiwań niezbędny okazał się być pies służbowy. Ramzes szybko podjął trop i doprowadził mundurowych do pustostanu przy ulicy Taterniczej" - przekazał nam mł. asp. Maksymilian Jasiak z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.
"Stróże prawa zauważyli, że ktoś leży między drewnianymi szopami. Okazało się, że był to nieprzytomny, poszukiwany przez nich małoletni" - dodaje funkcjonariusz.
Dzięki szybkiej interwencji udało się zapobiec tragedii. 12-latkowi policjanci udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej i wezwali na miejsce karetkę, która zabrała go do szpitala na dalszą diagnostykę.
"Szybka reakcja i niezawodny psi nos Ramzesa zapobiegły tragedii" - zapewnił mł. asp. Maksymilian Jasiak.
Czworonożni bohaterowie. Psy to przyjaciele, ale i nieoceniona pomoc
Wiadomo, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Natura jednak obdarowała te czworonogi niezwykłą psychiką i silnie rozwiniętymi zmysłami słuchu, wzroku, a przede wszystkim węchu. Dlatego tak dobrze sprawdzają się jako psy policyjne.
Dzięki swoim zdolnością z dokładną precyzją szukają zaginionych osób, potrafią po zapachu odnaleźć sprawców poważnych zbrodni czy uratować setki istnień odnajdując ukryte ładunki wybuchowe.
A jakie psy są najczęściej wybierane do służby w policji? To przede wszystkim owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie, ale nie tylko. By tak wyselekcjonowany mógł rozpocząć służbę w policji musi ukończyć szkolenie, gdzie spędza wraz z swoim opiekunem od 4 do 5 miesięcy.
W województwie łódzkim służbę w policji pełni 56 psów w tym: 3 kategorii tropiącej, 10 kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków, 4 kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych, 7 kategorii patrolowej oraz 32 kategorii patrolowo-tropiącej.
