Spis treści
Alert RCB. Co się dzieje? (26.03.2025)
W środę, 26 marca mieszkańcy województw: mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego mogli otrzymać na swoje telefony SMS-y z alertem RCB. Komunikat od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczy zrzucania szczepionek w lasach na terenie tych województw. "Uwaga! W dniach 27.03-02.04 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - tak brzmiała treść wiadomości, jaką można było otrzymać. Komunikat opublikowano również na platformie X.
Szczepionki na wściekliznę dla lisów
Jak podkreśla Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. "W Polsce jej rezerwuarem jest lis rudy, dlatego prowadzone są akcje szczepienia tych zwierząt. Mimo dużego postępu medycyny, wścieklizna jest nieuleczalna i zawsze kończy się śmiercią. Wg danych WHO rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce" - wyjaśnia RCB na platformie X. W celu zapobiegania wściekliźnie u lisów stosuje się szczepionki, które są zrzucane przez samoloty w lasach na terenie Polski.
Szczepionki dla wolno żyjących lisów stosuje się poprzez przynętę w postaci zielono-brązowego krążka lub prostopadłościanu. Ma on intensywny rybny zapach, a w środku znajduje się blister wypełniony płynem - to substancja stanowiąca szczepionkę. Istnieje ryzyko, że zwierzę domowe może spożyć przynętę dla lisów. W takim wypadku należy udać się do najbliższego weterynarza. W trakcie podawania szczepionek lisom inspektoraty sanitarne zalecają:
- nie wchodzić na teren lasu,
- zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych,
- nie dotykać i nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęt - przynęty dotykane przez ludzi są omijane przez lisy,
- przypadkowy kontakt człowieka z kapsułką zawierającą wirus wścieklizny wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia rąk, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa,
- nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.
Wilki grzywiaste w Warszawskim ZOO, zobacz zdjęcia: