W latach 70. Andrzej Wajda cieszył się już bardzo dużą renomą w świecie filmu. Reżyser miał już w swoim portfolio takie tytuły, jak Pokolenie, Kanał, Popiół i Diament czy Niewinni Czarodzieje. Na początku 1973 roku zaś do polskich kin trafiła ekranizacja słynnego Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Filmowiec nie czekał długo i ponownie postanowił spróbować swoich sił i pokazać w wydaniu filmowym słynne polskie dzieło literackie - wybór padł na twórczość nagrodzonego Literacką Nagrodą Nobla Władysława Reymonta i Ziemię Obiecaną.
Wstępne prace nad tym projektem Wajda poczynił już pod koniec lat 60., kiedy to powstała pierwsza, jego autorstwa, wersja scenariusza, jednak na jego realizację zgodę od Naczelnego Zarządu Kinematografii otrzymał w 1971 roku. Dokumentację filmowiec wraz ze współpracownikami rozpoczęli pod koniec 1973 roku, kolejno skompletowano obsadę, a zdjęcia ruszyły w lutym kolejnego roku i potrwały do czerwca.
Czy pamiętasz "Ziemię Obiecaną" Wajdy?
Film trafił na ekrany polskich kin dokładnie 21 lutego 1975 roku. Ziemia obiecana cieszyła się dużym zainteresowaniem widzów i widzek, wzbudziła jednak mieszane reakcje krytyków tak w Polsce, jak i za granicą. Dziennikarze i dystrybutorzy z całego świata doszukiwali się w produkcji znamion antysemityzmu. Film został zgłoszony jako polski kandydat do Oscara, nominację udało mu się również otrzymać. Statuetkę na ceremonii w 1976 roku otrzymał jednak Akira Kurosawa i jego Dersu Uzała.
Dziś Ziemia Obiecana w reżyserii Andrzeja Wajdy z Danielem Olbrychskim, Wojciechem Pszoniakiem i Andrzejem Sewerynem w rolach głównych uznawana jest za jedno z największych arcydzieł polskiego kina. Czy pamiętasz ten klasyk? Sprawdź w quizie!