Trasa BEKSIŃSKI.LIVE dobiega końca. Przed publicznością ostatnia szansa na wzięcie udziału w tym multimedialnym spektaklu: "Po roku kończymy trasę BEKSIŃSKI.LIVE, która okazała się sukcesem. Możemy śmiało powiedzieć, że razem z endorfina events stworzyliśmy nowy format kulturalno-rozrywkowy. Połączenie sztuki Mistrza Beksińskiego, multimediów i muzyki na dużą skalę przełożyło się na kilkudziesięciotysięczną widownię oraz masę wzruszających sytuacji i pozytywnych emocji. Po wyprzedanym koncercie w Warszawie na finał trasy, Katowice pozostają jedyną szansą na obejrzenie BEKSIŃSKI.LIVE w dłuższej perspektywie czasu. Na ten moment, po tegorocznej edycji, zawieszamy projekt" – komentuje Rafał Łaszek, organizator wydarzenia z ramienia agencji Live2Listen.
Wyjątkowy spektakl
Zdzisław Beksiński należy do najważniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Jego przesiąknięta apokaliptycznymi wizjami twórczość nieustannie intryguje, wzbudzając wielkie emocje, których – co ciekawe – sam Mistrz nigdy publicznie nie komentował. Artysta znany był z tego, że zostawiał widzom wolność interpretacji swoich dzieł. Projekt BEKSIŃSKI.LIVE stanowi odzwierciedlenie tego podejścia zamkniętego w formie widowiska multimedialno-muzycznego. W projekcie wybrzmiewają monumentalne kompozycje, tworzone głównie w oparciu o muzykę elektroniczną. To zasługa Michała Wasilewskiego, który zainspirowany malarstwem Beksińskiego, postanowił dokonać trudnej sztuki przełożenia jego obrazów na dźwięki. W projekcie towarzyszy mu Kamil Zawiślak Wishlake, jako główny wokalista oraz artysta odpowiedzialny za stworzenie linii melodycznych, orkiestracji i warstwy lirycznej, nadającej utworom dodatkowej głębi i znaczenia.
Integralną częścią spektaklu są występy zaproszonych gości. W Katowicach i Warszawie wystąpią znani z ubiegłorocznej odsłony projektu: Katarzyna Nosowska, Błażej Król i Piotr Rogucki oraz dwie nowe twarze – Natalia Szroeder i Fisz. Eteryczna i obdarzona hipnotyzującym głosem Natalia Szroeder doskonale wpisuje się w dość mroczną konwencję wydarzenia, podobnie jak Fisz, którego znakiem rozpoznawczym są bardzo szczere teksty oraz to, że zawsze z wielką wrażliwością opisuje otaczającą nas rzeczywistość.
Niezwykle ważne w projekcie BEKSIŃSKI.LIVE są oczywiście dzieła Mistrza. Beksiński zawsze przesuwał granice swojego medium, dlatego twórcy wydarzenia, z pomocą sztucznej inteligencji (AI) postanowili kontynuować tę misję, sięgając po nowe środki wyrazu. Ta część uległa sporej metamorfozie w stosunku do pierwotnego spektaklu. Rozszerzony został zespół animatorów – do Mariusza Kulmy i Adamy Nyka wraz z zespołem dołączył Kobas Laksa z bardzo autorskim spojrzeniem na świat Mistrza. Dzięki ich współpracy udało się stworzyć jeszcze bardziej spektakularne formy. Twórcy wizualni, wykorzystując sztuczną inteligencję, przetworzyli dzieła Beksińskiego, uzyskując intrygujące, dynamiczne obrazy, które transformują w inny wymiar. AI jest tutaj jednym z narzędzi twórczych w rękach animatorów, którzy realizują własne wizje artystyczne.
Polecany artykuł:
Ostatnia szansa!
Ostatnie spektakle multimedialne BEKSIŃSKI.LIVE 2024 odbędą się w Katowicach (24 października, Spodek) i Warszawie (26 listopada, COS Torwar). Bilety na katowicką odsłonę wydarzenia dostępne są na eBilet.pl. Wszystkie bilety na spektakl w Warszawie zostały już wyprzedane.
Projekt powstaje w partnerskiej współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku. Organizatorami wydarzenia są Live2Listen oraz endorfina events, które po raz pierwszy łączą siły, aby zbudować BEKSIŃSKI.LIVE.