Serial Ranczo to naprawdę szczególna pozycja w polskiej popkulturze. Produkcja już za sprawą pierwszego odcinka pokazała, że tym razem twórcy postanowili zaprezentować widzom rzeczywistość, która może się okazać dla nich szczególnie bliska i w której z łatwością będą mogli się odnaleźć. Serial bardzo szybko zaskarbił sobie sympatię Polaków, którzy tłumie, przez dokładnie siedem lat, przez dziesięć sezonów i równo sto trzydzieści odcinków zasiadali przed ekranami swoich telewizorów, by śledzić kolejne, nie zawsze miłe i przyjemne, losy mieszkańców wsi Wilkowyje.
Twórcy serialu: Wojciech Adamczyk, Robert Brutter i Jerzy Niemczuk przedstawili w nim tak naprawdę przekrój przez całe polskie społeczeństwo. Oczywiste jest więc, że pojawili się w nim przedstawiciele władzy, polityki, kościoła, osoby tak bardziej, jak i mniej zamożne, rodzinne, żyjące samotnie czy szukające siebie i swojej tożsamości. Nieodłączną częścią polskiej kultury od zawsze są przedstawiciele inteligencji, a więc myśliciele, którzy patrzą na rzeczywistość inaczej, widzą ją i odczuwają nieco głębiej i mocniej.
To powiedział Kusy czy Witebski?
Zdaje się, że w przypadku Rancza tymi najbardziej wyrazistymi przedstawicielami inteligencji byli miejscowy malarz, artysta, czyli Kusy oraz nauczyciel języka polskiego, lokalny dziennikarz - a później także poczytny, popularny i ceniony autor książek, czyli Tomasz Witebski. Obaj Panowie mają na swoim koncie wypowiedzi, które same w sobie traktować można niczym sentencje, życiowe mądrości - czy dasz radę odgadnąć który z nich wypowiedział daną myśl?