W 1990 roku Lech Wałęsa wygrał wybory i został pierwszym w historii prezydentem RP wybranym w wyborach powszechnych. W dalszym ciągu mają miejsce zmiany ustrojowe, zapoczątkowane jeszcze w 1989 roku. Już rok po wyborach prezydenckich odbywają się pierwsze całkowicie wolne wybory do Sejmu po II wojnie światowej, a dwa lata później teren naszego kraju opuszczają wojska radzieckie. Lech Wałęsa piastował stanowisko Prezydenta RP przez jedną kadencję - w 1995 roku wybory wygrywa Aleksander Kwaśniewski, który już rok później gości u siebie Michaela Jacksona, który zagrał w naszym kraju w ramach monumentalnej trasy HIStory World Tour. 1997 rok przebiegł pod znakiem powodzi tysiąclecia i uchwalenia Konstytucji RP. Dekadę tę kończy przystąpienie Polski do NATO.
Polska kultura lat 90-tych - co się w niej działo?
Lata 90-te to złoty okres w historii polskiego rocka, na czele którego stanęły kobiety - zespół Hey, prowadzące solowe kariery Edyta Bartosiewicz, Urszula czy Kasia Kowalska. W 1994 roku po raz pierwszy w historii Polska wzięła udział w Konkursie Eurowizji, a reprezentująca nasz kraj Edyta Górniak dotarła do wysokiego, drugiego miejsca. W okresie tym rodzi się także gatunek, do dziś budzący w społeczeństwie polskim skrajne emocje - disco polo. Pod koniec lat 90-tych coraz większą popularnością cieszył się w Polsce hip-hop, a twórcy muzyki elektronicznej i techno zdobywają sławę za granicą. Lata 90-te to także otwarcie prywatnych, popularnych stacji radiowych, rozwój Internetu czy początek masowego korzystania z telefonów komórkowych.
Klasyki polskiego kina lat 90. - znasz je?
Tuż po upadku systemu komunistycznego, w polskiej kinematografii zaczęły pojawiać się filmy, próbujące rozliczyć się z tamtą epoką. Coraz większą popularnością cieszyło się kino rozrywkowe, które w znacznym stopniu przyczyniło się do odbudowy kondycji rodzimego przemysłu filmowego. Jak dobrze znasz produkcje z tego okresu, takie jak Kroll, Psy, Pan Tadeusz czy Tato?