POLSKIE FILMY

"Kleks i wynalazek Filipa Golarza" z premierą na Netflix! Druga część zmierza do streamingu

2025-04-18 9:55

Gdzie obejrzeć film "Kleks i wynalazek Filipa Golarza"? Okazuje się, że premiera w streamingu została zaplanowana już na pierwszą połowę maja! Kontynuacja przygód Kleksa i Ady Niezgódki pojawi się oczywiście na Netfliksie. Poznaliśmy już dokładną datę premiery online, więc jeśli nie byliście w kinie lub z jakiegoś innego powodu czekacie na ten film, to warto ją sobie zapisać w kalendarzu.

Spis treści

  1. "Akademia Pana Kleksa 2" - kiedy na Netflix? [DATA]
  2. O czym jest "Kleks i wynalazek Filipa Golarza"? Fabuła i obsada
  3. "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" - opinie

"Akademia Pana Kleksa 2" - kiedy na Netflix? [DATA]

Fani, którzy nie zdążyli zobaczyć filmu w kinie lub czekają na możliwość obejrzenia go w domowym zaciszu, mogą już szykować się na premierę streamingową. Przypomnijmy tylko, że oficjalna kinowa premiera odbyła się 10 stycznia 2025 roku, a poprzedzona była pokazami przedpremierowymi rozpoczętymi jeszcze 25 grudnia 2024 roku. Natomiast kontynuacja przygód Pana Kleksa zadebiutuje online lada moment. "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" trafi na Netflix już 7 maja 2025 roku.

"Harry Potter" - obsada po latach. Co robią dziś aktorzy? | To się kręci

O czym jest "Kleks i wynalazek Filipa Golarza"? Fabuła i obsada

Fabuła drugiej części koncentruje się na dwóch równoległych wątkach, które ostatecznie się zazębiają. Po letniej przerwie Ada Niezgódka wraca do Akademii z konkretnym celem - chce rozwikłać tajemnicę pochodzenia swojego przyjaciela Alberta. Jednocześnie profesor Ambroży Kleks decyduje się na odważny krok i wyrusza do świata realnego, aby odnaleźć dawnego przyjaciela sprzed lat. Okazuje się, że obie te ścieżki prowadzą do postaci Filipa Golarza, dawnego absolwenta Akademii, który stał się tajemniczym antagonistą.

W tej części historii Kleks musi zmierzyć się z własnymi słabościami w nieprzyjaznym mu realnym świecie, co prowadzi do wielu zaskakujących sytuacji. Podczas nieobecności profesora, w Akademii jego obowiązki przejmuje ptak Mateusz. Centralnym elementem fabuły jest tytułowy wynalazek Filipa Golarza, który stanowi zagrożenie dla świata dziecięcej wyobraźni. Film przedstawia konflikt między technologią a wyobraźnią, oferując widzom opowieść o przyjaźni, odkrywaniu tajemnic i walce dobra ze złem. W obsadzie znaleźli się:

  • Tomasz Kot jako profesor Ambroży Kleks
  • Antonina Litwiniak jako Ada Niezgódka
  • Konrad Repiński jako Albert
  • Janusz Chabior jako Filip Golarz
  • Piotr Fronczewski jako Doktor Paj-Chi-Wo
  • Agnieszka Grochowska jako Anna Niezgódka
  • Sebastian Stankiewicz jako ptak Mateusza
  • Katarzyna Nosowska jako Wróżka
  • Monika Brodka jako Xela

"Kleks i wynalazek Filipa Golarza" - opinie

Kontynuacja przygód Pana Kleksa spotkała się z mieszanymi opiniami. Recenzenci podkreślają, że w porównaniu do pierwszej części "coś ruszyło" i jest to zdecydowany plus. Film niesie ze sobą "bardzo proste, lecz wcale nie mniej przez to ważne przesłanie, zrozumiałe nawet dla młodych widzów". Szczególne uznanie zyskała kreacja Janusza Chabiora jako Filipa Golarza. Jego bohater został porównany do postaci z niemych horrorów sci-fi, a laboratorium Golarza przypomina studio doktora Frankensteina z klasycznych filmów.

Mniej entuzjastycznie recenzenci przyjęli grę Tomasza Kota, którego interpretacja postaci Kleksa została określona jako "szarżująca kompletnie nieprzystającym do całości humorem". Niektórzy krytycy zwrócili uwagę na przeciąganie scen komediowych z udziałem profesora, co nie zawsze współgra z tempem narracji i misją bohatera.

Film "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" to produkcja, która stanowi kolejny krok w budowaniu nowego uniwersum Pana Kleksa. Jeśli byliście fanami pierwszej części, to z pewnością was zadowoli. Jeżeli natomiast opuszczaliście kino z wielkim niezadowoleniem i stwierdziliście, że to nie dla was, to druga część raczej nie zmieni tego podejścia.

Źródło: "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" z premierą na Netflix! Druga część zmierza do streamingu