Choć w dorosłym życiu mało kto zaprząta sobie głowę ortografią, to z pewnością stanowi ona jeden w głównych wątków edukacji szkolnej na jej bardzo wczesnych etapach. To w pierwszych klasach szkoły podstawowej - a niekiedy już nawet w przedszkolu czy "zerówce" - młode głowy zapoznaje się z ogólnymi, tymi najprostszymi zasadami, dotyczącymi zasad pisowni w języku polskim. Im jednak "dalej w las", w tym tych wszystkich reguł pojawia się coraz więcej - a z nimi także pewne wyjątki od powszechnie przyjętych zasad ortograficznych.
Takowe pojawiają się chociażby wtedy, gdy mamy do czynienia ze zjawiskiem ubezdźwięcznienia, czyli sytuacji, gdy pod wpływem sąsiadującej spółgłoski bezdźwięcznej lub z powodu pozycji końcowej w wypowiedzi, spółgłoska dźwięczna traci swoją dźwięczność. Oznacza to, że niekiedy, mimo pisowni przez "b" w słowie słyszymy "p", a sytuacja taka może mieć miejsce także w przypadku takich par, jak "d" i "t", "g" i "k" czy "z" i "s".
Rozwiąż quiz ortograficzny
Występowanie tego zjawiska niekiedy wpływa na inne zasady ortografii. Od dawna przyjęte jest, że po "p", "b", "t", "k", "g", "ch", "j", pisze się "rz" - istnieją jednak od tego pewne wyjątki, a fakt występowania w niektórych przypadkach ubezdźwięcznienia powoduje, że można popełnić jeszcze zupełnie inny błąd! Czy jesteś w stanie się przed nimi ustrzec? Sprawdź to w poniższym quizie!