Jak mógł brzmieć kapłan przeprowadzający rytuał pogrzebowy w Egipcie? Jak brzmiały przemowy rzymskich senatorów, a jak mogli rozmawiać ze sobą Sumerowie? A na przykład wikingowie? Tak modni wśród miłośników rocka i metalu, podobnie jak kiedyś Celtowie (szczególnie w latach 90-tych)? Na to i wiele podobnych pytań odpowiada internet.
Warto przy tej okazji przypomnieć ważny fakt, że choć większość z nas wykorzystuje sieć do pracy, komunikacji i rozrywki (najczęściej mało wymagającej, nie oszukujmy się) to jednak jest to nieograniczona kopalnia wiedzy, gdzie w dowolnym momencie możemy przestać oglądać memy i śmieszne kotki, a na przykład zajrzeć do najnowszych badań naukowych, zacząć uczyć się języków albo poznać dzieje ulubionych postaci z kultury i sztuki.
To świat, a jak jest z naszym rodzimym językiem? Na pytanie o tym jak rozmawiano w dawnej Polsce odpowiada twórca podcastu Innymi Słowy. Polecamy poświęcić te 26 minut.
A co powiecie na jeszcze dalszą podróż w przeszłość? Prosimy bardzo! Oto wyprawa do czasów, gdy o języku polskim nie było mowy. Jak brzmiała ewolucja słów z języka protoindoeuropejskiego do obecnie przez nas używanego? Posłuchajcie.
A jeśli jeszcze Wam mało, to zapraszamy na akademicki wykład z prezentacją czyli propozycję od Jakuba Figusa, gdzie dokładnie pokazuje on ewolucję języka polskiego.
Polecany artykuł: