Lata 80. w Polsce rozpoczęły protesty robotnicze, których kulminacja nastąpiła w sierpniu 1980 roku. W ich konsekwencji już miesiąc później powstał niezależny od władz PRL związek zawodowy “Solidarność”, który przekształcił się w ruch społeczny, w tym samym roku Czesław Miłosz odebrał historyczną Nagrodę Nobla. Pod koniec 1981 roku władza wprowadziła Stan Wojenny, w efekcie czego nastąpił duży rozwój wydawnictw tzw. drugiego obiegu. W 1983 roku Lech Wałęsa idzie śladem Czesława Miłosza, jednak jego Nobla odbiera żona. Wsparcie rodakom próbuje okazać papież Jan Paweł II, który odbywa do swojej ojczyzny dwie pielgrzymki - w 1983 i 1987 roku. W drugiej połowie lat 80. w Polsce zachodzą ogromne zmiany - w 1989 roku dochodzi do upadku władzy PRL w wyniku tzw. wyborów czerwcowych, poprzedzonych obradami okrągłego stołu.
Polska kultura lat 80.
Nie mniej działo się w tym czasie w kulturze. Lata 80-te to prawdziwy boom na muzykę rockową w Polsce - powstają takie zespoły jak Wanda i Banda, Lady Pank, Lombard, Perfect, Republika, a szczyty kariery przeżywają zespół Bajm, Urszula, Maryla Rodowicz i Budka Suflera. W Polsce rodzi się kino popularne, za ojca którego uznaje się Juliusza Machulskiego, coraz więcej filmów naśladowało też konwencje hollywoodzkie. Niestety, ze względu na obowiązujący zakaz rozpowszechniania polskiego kina za granicą, nastąpiło załamanie rodzimej kinematografii. Sytuacja uległa poprawie pod koniec dekady, to wtedy międzynarodową sławę zdobył Krzysztof Kieślowski.
Spróbuj się w quizie z polskiego kina z lat 80.
Seria Dekalog Kieślowskiego, komedie Machulskiego, Romana Załuskiego, czy filmy Radosława Piwowarskiego. Jak dobrze znasz polskie kino lat 80.?
Rozwiąż quiz i przekonaj się:
Polecany artykuł: