Microsoft chce przechować muzykę na szkle? Na to wygląda. Wspólnie z firmą Elite Group pracuje nad przełomowym rozwiązaniem dla branży muzycznej. Projekt zatytułowano roboczo Silica i ma być nowym globalnym bankiem muzyki, który przetrwa najgorsze scenariusze przygotowane dla tego świata. Twórcy są pewni swego i zapowiadają, że to jest rozwiązanie, jakiego jeszcze nie było. Ma przetrwać zagładę, apokalipsę i być doskonałym rozwiązaniem na zachowanie muzycznego dziedzictwa i jego przyszłości.
Microsoft tworzy wyjątkowy nośnik przechowywania muzyki. Jak to ma działać?
Celem Microsoftu i Elite Group jest archiwizowanie niezliczonej ilości petabajtów muzyki w ciągu jednego roku! Przypomnijmy, że 1 petabajt to 1000 terabajtów. Piosenki mają być przechowywane na specjalnych szklanych płytkach. Laser ma kodować dane utworu na szkle, które specjalnie przygotowany algorytm będzie później odczytywał. Takie płytki mają przetrwać nie tylko w wysokich temperaturach i pod wodą. Według słów dyrektora Global Music Vault mają przetrwać również w bardzo skrajnych warunkach. Pojedynczy szklany nośnik danych ma pomieścić ok. 100 gigabajtów utworów i mieć żywotność nawet do kilku tysięcy lat
Na świecie jest ponad 4 miliony producentów. Ponad 60 000 piosenek wydawanych jest każdego dnia na Spotify, przez co dzisiejsze cyfrowe i fizyczne nośniki szybko stają się przestarzałe oraz stanowią ryzyko dla naszej przyszłości. Chcemy zaproponować światowemu ekosystemowi muzyki trwałe rozwiązanie. Uważamy, że Silica Microsoftu jest właśnie takim rozwiązaniem, jakiego potrzebujemy - mówi Luke Jenkinson z Global Music Vault.
Polecany artykuł:
Warner Bros. zainteresowany projektem Silica od Microsoftu
Prace nad projektem Silica trwają od kilku lat. Zainteresowanie tą technologią wyraziło już jakiś czas temu również Warner Bros. Studio filmowe od zawsze sięgało po takie technologie, a nawet ciągle poszukuje rozwiązań, które pozwolą zabezpieczyć ogromną filmową bibliotekę. Microsoft wysłał firmie nawet jedną płytkę do testów, na której udało się przechować cały film "Superman" i później go odczytać.