Urszula Beata Kasprzyk urodziła się 7 lutego 1960 roku w Lublinie, a z muzyką miała kontakt od najmłodszych lat. Tata przyszłej artystki, Pan Zdzisław Kasprzak - pracownik państwowej firmy odzieżowej "Gracja", był menedżerem zakładowego zespołu Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego "Gracja". Sama Urszula już jako ośmiolatka rozpoczęła naukę gry na fortepianie i akordeonie w ramach lokalnego ogniska muzycznego, a kilka lat później rozpoczęła naukę śpiewu w lubelskim Studium Piosenki. Swoich sił próbowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej, który wygrała w 1977 roku, co zapewniło jej udział w XVI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, który odbywał się rok później.
Już podczas nauki w liceum myślała o tym, by zawodowo uczyć muzyki, stąd też decyzja o podejściu studiów na na Wydziale Wychowania Muzycznego na UMCS w Lublinie. W trakcie nauki na uczelni Urszula wciąż śpiewała, a jej działalność na tym polu stawała się coraz bardziej zaawansowana, co zaowocowało decyzją o porzuceniu nauki i skupieniu się na karierze.
Droga do kariery
W 1980 roku Urszula dołączyła do zespołu wokalnego Ryszarda Kniata, a znajomość ta okazała się być kluczowa dla jej przyszłości jako artystki. To dzięki niemu poznała ona Romualda Lipko, który zgodził się skomponować dla młodej wykonawczyni kilka piosenek. Urszula zadebiutowała w 1982 roku utworem Fatamorgana ’82, kolejno ukazały się także kompozycje Bogowie i demony i Luz - blues w niebie same dziury. Osiągnęły one sporą popularność, tak samo jak Ciotka P. Piosenki te trafiły na debiutancki album artystki, zatytułowany po prostu Urszula, który ukazał się w 1983 roku. Najbardziej udanym singlem z niej została ballada Dmuchawce, latawce, wiatr.
Kariera Urszuli nabrała rozpędu - występy u boku Budki Suflera, emisja utworów za granicą, premiera kolejnej płyty pt. Malinowy król, aż w końcu debiut aktorski w filmie Och, Karol z 1985 roku. W latach 80. gwiazda kontynuowała karierę muzyczną i aktorską, wciąż nagrywała także z Budką Suflera. Zmiana w karierze Urszuli nadeszła pod koniec lat 80., kiedy to artystka postawiła na ostrzejszy, bardziej rockowy repertuar. W tym czasie Kasprzak wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrała album Urszula & Jumbo, który jednak nie osiągnął większego sukcesu.
Zupełnie inaczej sytuacja miała się z kolejnym wydawnictwem, zarejestrowanym już po powrocie do kraju. Biała droga ukazała się w 1996 roku i okazała się być wielkim powrotem artystki na polski rynek. Sukces wydawnictwa powtórzyła wydana dwa lata później Supernova. W 2001 roku artystka przeżyła śmierć męża, w wyniku czego na kilka lat zawiesiła karierę. Przez następne kilka lat występowała jedynie okazjonalnie, aż w końcu w 2005 roku wydała utwór Dziś już wiem. Po premierze Urszula wróciła na scenę, zapowiedziała także nowy album, który jednak ukazał się dopiero w 2010 roku. Na ten moment Urszula ma na koncie dwanaście płyt, a najbardziej aktualną pozostaje Teraz ja z 2021 roku.
Polecany artykuł:
Najważniejsze utwory Urszuli
Urszula to jedna z najważniejszych polskich artystek. W trakcie trwającej ponad czterdzieści lat kariery wylansowała ona wiele kultowych dziś kompozycji - w galerii na samej górze znajdziecie nasz wybór tych najważniejszych.