zestawienia

Urszula kończy 65 lat! Oto wybór najsłynniejszych utworów artystki

2025-02-05 14:22

Gdy polski słuchacz, czy słuchacza słyszy imię 'Urszula", wszystko dla niego czy dla niej staje się jasne! To właśnie występując po prostu pod swoim imieniem ogromny sukces osiągnęła utalentowana wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Dziś przedstawiamy Wam listę dziesięciu najsłynniejszych utworów Urszuli!

Urszula Beata Kasprzyk urodziła się 7 lutego 1960 roku w Lublinie, a z muzyką miała kontakt od najmłodszych lat. Tata przyszłej artystki, Pan Zdzisław Kasprzak - pracownik państwowej firmy odzieżowej "Gracja", był menedżerem zakładowego zespołu Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego "Gracja". Sama Urszula już jako ośmiolatka rozpoczęła naukę gry na fortepianie i akordeonie w ramach lokalnego ogniska muzycznego, a kilka lat później rozpoczęła naukę śpiewu w lubelskim Studium Piosenki. Swoich sił próbowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej, który wygrała w 1977 roku, co zapewniło jej udział w XVI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, który odbywał się rok później.

Już podczas nauki w liceum myślała o tym, by zawodowo uczyć muzyki, stąd też decyzja o podejściu studiów na na Wydziale Wychowania Muzycznego na UMCS w Lublinie. W trakcie nauki na uczelni Urszula wciąż śpiewała, a jej działalność na tym polu stawała się coraz bardziej zaawansowana, co zaowocowało decyzją o porzuceniu nauki i skupieniu się na karierze.

Najlepsze wokalistki rockowe - Polska

Droga do kariery

W 1980 roku Urszula dołączyła do zespołu wokalnego Ryszarda Kniata, a znajomość ta okazała się być kluczowa dla jej przyszłości jako artystki. To dzięki niemu poznała ona Romualda Lipko, który zgodził się skomponować dla młodej wykonawczyni kilka piosenek. Urszula zadebiutowała w 1982 roku utworem Fatamorgana ’82, kolejno ukazały się także kompozycje Bogowie i demony i Luz - blues w niebie same dziury. Osiągnęły one sporą popularność, tak samo jak Ciotka P. Piosenki te trafiły na debiutancki album artystki, zatytułowany po prostu Urszula, który ukazał się w 1983 roku. Najbardziej udanym singlem z niej została ballada Dmuchawce, latawce, wiatr.

Kariera Urszuli nabrała rozpędu - występy u boku Budki Suflera, emisja utworów za granicą, premiera kolejnej płyty pt. Malinowy król, aż w końcu debiut aktorski w filmie Och, Karol z 1985 roku. W latach 80. gwiazda kontynuowała karierę muzyczną i aktorską, wciąż nagrywała także z Budką Suflera. Zmiana w karierze Urszuli nadeszła pod koniec lat 80., kiedy to artystka postawiła na ostrzejszy, bardziej rockowy repertuar. W tym czasie Kasprzak wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrała album Urszula & Jumbo, który jednak nie osiągnął większego sukcesu.

Zupełnie inaczej sytuacja miała się z kolejnym wydawnictwem, zarejestrowanym już po powrocie do kraju. Biała droga ukazała się w 1996 roku i okazała się być wielkim powrotem artystki na polski rynek. Sukces wydawnictwa powtórzyła wydana dwa lata później Supernova. W 2001 roku artystka przeżyła śmierć męża, w wyniku czego na kilka lat zawiesiła karierę. Przez następne kilka lat występowała jedynie okazjonalnie, aż w końcu w 2005 roku wydała utwór Dziś już wiem. Po premierze Urszula wróciła na scenę, zapowiedziała także nowy album, który jednak ukazał się dopiero w 2010 roku. Na ten moment Urszula ma na koncie dwanaście płyt, a najbardziej aktualną pozostaje Teraz ja z 2021 roku.

Najważniejsze utwory Urszuli

Urszula to jedna z najważniejszych polskich artystek. W trakcie trwającej ponad czterdzieści lat kariery wylansowała ona wiele kultowych dziś kompozycji - w galerii na samej górze znajdziecie nasz wybór tych najważniejszych.

Poniżej za to sprawdź najsłynniejsze polskie płyty z lat 90.