Kora. Małe Wolności

i

Autor: Materiały prasowe

wydarzenia

Tomasz Organek i Daria ze Śląska dołączają do projektu „Kora – Małe Wolności”!

2025-03-27 14:25

Występ Kory w Opolu w 1980 roku był jak powiew świeżego powietrza, zapoczątkowujący rockową rewolucję. Charyzmatyczna, krótko ostrzyżona artystka w stroju nieprzystającym do tej festiwalowej sceny, symbolizowała nieokiełznaną swobodę. Szokowała odwagą, która wielu wciąż się z nią kojarzy. Nic dziwnego, bo Kora przez całe życie walczyła z ograniczeniami, na pierwszym miejscu stawiając wolność. Wartości, jakimi się kierowała, zostaną przywołane podczas trasy koncertowej „Kora – Małe Wolności”, na której poza dyrektorką artystyczną projektu – Natalią Przybysz, wystąpi plejada wyjątkowych polskich artystów, w tym Tomasz Organek i Daria ze Śląska.

Utwory Maanamu były jednym z elementów walki z opresyjnym systemem. Kora nie bała się otwarcie mówić o ważnych dla siebie tematach, mimo że wielokrotnie spotykały ją za to nieprzyjemne reperkusje. Zawsze była też wierna sobie i tworzyła w zgodzie ze sobą: "Nie patrzę na to, co się dzieje na rynku, w sensie mody. Natomiast bardzo mocno wsłuchuję się w te inne struny, które są dla mnie niesłychanie istotne. To jest taka wewnętrzna struna społeczna i ona za każdym razem inaczej wibruje. Ona inaczej wibrowała w latach 80., inaczej wibruje w latach 90. Jeżeli ktoś nie słyszy tego, to może coś zrobić quasi modnego albo coś, co jest modne na 5 minut […]. A ja należę do tych osób, co wcale nie lubią tak strasznie nowości" – mówiła Kora o swoim podejściu do twórczości.

Wolność twórcza była dla Kory jedną z najważniejszych wartości. W opublikowanym w 2012 roku „Manifeście” pisała m.in., że od zawsze walczyła o wolności wyboru światopoglądu, wyboru kolorowych ubrań, fryzur, wolności podróżowania, słuchania innej muzyki niż ta w radiu, wolności poszukiwania tego, co leży po drugiej stronie tęczy. Ten myślowy testament Kory stanowi punkt wyjścia trasy koncertowej „Kora – Małe Wolności”, podczas której wybrzmią utwory Kory oraz Maanamu. Kuratorem wydarzenia jest Kamil Sipowicz, partner i mąż artystki od lat zaangażowany w upamiętnianie jej twórczości.

Najważniejsze kobiece albumy rockowe wszech czasów

Wyjątkowi artyści

Świat wyobraźni Kory był nieograniczony, a artystka była niezwykle otwarta na różne style. Nic więc dziwnego, że na trasie koncertowej „Kora – Małe Wolności” wystąpią wokaliści wielu pokoleń, reprezentujący różne muzyczne konwencje. Łączy ich jednak fascynacja Korą oraz wartościami, jakimi kierowała się w życiu. Dyrektorką artystyczną projektu została Natalia Przybysz od lat związana z twórczością artystki. Za aranżacje odpowiada Mateusz Waśkiewicz, były gitarzysta Kory i współtwórca jej solowej płyty „Ping Pong”. We Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Katowicach i Łodzi na scenie dołączy do nich Tomasz Organek. Artysta zdołał nawiązać z Korą bardzo bliską więź, co zaowocowało m.in. jej występem w jego teledysku do utworu „Czarna Madonna”. Artysta mówił o Korze, że jest archetypem kobiety, takiej silnej, opiekuńczej, którą się kocha, która wzbudza emocje, która jest bardzo wyrazista, ma swoją osobowość, jest niezależna przede wszystkim, ma ogromną siłę, ale też jakieś pokłady miłości, takiej matczynej […]. W Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie gościnnie wystąpi natomiast Daria ze Śląska. 

Szczegóły wydarzenia

W ramach projektu „Kora – Małe Wolności” zaplanowanych zostało aż siedem koncertów. Pierwszy z nich odbędzie się 26 września w Gdańsku (ERGO ARENA, Gdańsk/Sopot). Następnie projekt odwiedzi jeszcze: Wrocław (9 października, Hala Stulecia), Poznań (4 listopada, MTP), Katowice (16 listopada, Spodek), Łódź (7 grudnia, Atlas Arena), Warszawę (8 grudnia, COS Torwar) oraz Kraków (17 grudnia, TAURON Arena Kraków).

Bilety na wydarzenie dostępne są na eBilet.pl.

Sprawdź w quizie, czy znasz teksty klasyków zespołu Maanam:

Jak dobrze znasz teksty piosenek Maanamu? Quiz dla prawdziwych fanów polskiego zespołu
Pytanie 1 z 10
Kogo serdecznie wita Kora w utworze "Boskie Buenos (Buenos Aires)"