Tom Petty brzmieniem rock and rolla zainteresował się już jako 10-latek. Kluczowe było dla tego jedno zdarzenie - spotkanie z Elvisem Presleyem, którego natychmiast stał się wielkim fanem. Do tego doszła ogromna fascynacja The Beatles, The Rolling Stones imuzyką Eagles - w końcu Tom zdecydował się założyć własny zespół. Pierwszym był Epics, który kolejno przekształcił się w Mudcrutch. Grupa wydała nawet singiel, Depot Street, który nie odniósł jednak sukcesu, doszło więc do rozpadu projektu. Petty zdecydował się kontynuować działalność jako artysta solowy, dość szybko jednak połączył siły z muzykami, skupionymi w zespole, który przybrał nazwę The Heartbreakers, a w skład którego wchodzili Mike Campbell, Benmont Tench, Ron Balir i Stan Lynch.
Debiutancki album tego projektu, zatytułowany Tom Petty and The Heartbreakers, ukazał się w 1976 roku i wzbudził względne zainteresowanie wśród amerykańskich słuchaczy. Kolejny, You're Gonna Get It!, poradził sobie nieco lepiej, przełomem okazał się dopiero czwarty krążek, czyli Hard Promises, z którego pochodzi przebój The Waiting. Do 1987 roku zespół wydał siedem płyt - po zaprezentowaniu światu Let Me Up (I've Had Enough), Tom Petty postanowił spróbować tego, od czego wzbraniał się od samych początków działalności scenicznej.
Nagranie i wydanie albumu "Full Moon Fever"
W 1987 roku, po zakończeniu trasy, promującej płytę z tego samego roku, muzyk zdecydował się nagrać i wydać solowy album. Wzbudziło to dość negatywne reakcje ze strony The Heartbreakers, jednak ostatecznie większość grupy i tak wzięła udział w nagraniach solowego debiutu Petty'ego. Nim jednak do tego doszło, w 1988 roku artysta został jednym z założycieli supergrupy Traveling Wilburys, skład której uzupełnili Bob Dylan, George Harrison, Jeff Lynne i Roy Orbison. W tym samym roku zaprezentowała ona swój pierwszy album, Traveling Wilburys Vol. 1.
Większość The Heartbreakers, bez perkusisty Stana Lyncha i prawie cały skład Traveling Wilburys (poza Dylanem) wspomagała Toma w nagraniach jego pierwszego solowego wydawnictwa. Większość prac odbywała się w zlokalizowanym w garażu Campbella studiu, proces został jednak przerwany, by skupić się na dokończeniu projektu supergrupy Petty'ego, Orbisona, Dylana, Harrisona i Lynne'a. Ostatecznie prace nad debiutem Toma ukończono na początku 1988 roku, na jakiś czas materiał został jednak odłożony na półkę.
Ostatecznie płyta Full Moon Fever ukazała się 24 kwietnia 1989 roku i niemal natychmiast stała się krytycznym i komercyjnym sukcesem. Udało się jej dotrzeć na trzecie miejsce na amerykańskim Billboardzie i na ósme w Wielkiej Brytanii. W 2021 roku magazyn "Rolling Stone" umieścił Full Moon Fever na 298. miejscu listy "500 albumów wszech czasów".
Ciekawostki o "Full Moon Fever"
Jakie ciekawostki skrywa debiutancki, solowy album Toma Petty'ego? Sprawdź w galerii na samej górze!