Zespół The Stooges został założony w 1967 roku i szybko zdobył rozgłos ze względu na intensywne i szokujące występy na żywo. W ich trakcie Iggy Pop kaleczył się na oczach publiczności, smarował tors masłem orzechowym, skakał w publiczność i obnażał się. Grupie udało się podpisać kontrakt, w 1969 roku ukazał się jej debiutancki album studyjny, który jednak przeszedł na rynku niezauważony. Już rok później ukazał się kolejny krążek, Fun House, który został negatywnie odebrany przez krytyków i słuchaczy. Formacja chyliła się ku upadkowi - nieprzewidywalne występy, zażywanie substancji psychoaktywnych. The Stooges rozpadli się w 1971 roku.
Iggy and The Stooges znowu razem - nagranie "Raw Power"
Iggy Pop poznał Davida Bowiego, który nie tylko pomógł mu w problemach z nałogiem, ale też namówił do podpisania solowego kontraktu. Nagrania rozpoczęły się, gdy postanowiono spróbować zreformować The Stooges z brytyjskimi muzykami w składzie. Ostatecznie zdecydowano jednak ponownie sprowadzić braci Asheton - grupa zreformowała się, tym razem pod nazwą Iggy and The Stooges. Prace trwały, jednak przebiegały burzliwie - odrzucanie materiału, konflikty z wytwórnią, zaangażowanie Bowiego, który podjął się miksu (który stał się potem przedmiotem krytyki). Nagrania zakończyły się jednak w ciągu dwóch miesięcy - album zatytułowany Raw Power ukazał się ostatecznie 7 lutego 1963 roku. Płyta zyskała bardzo entuzjastyczne recenzje krytyków, a jego brzmienie określano jako połączenie garażowego rocka z hard rockiem i metalem, co dało światu proto-punk. Zmieniło się ono w stosunku do poprzednich dwóch płyt, stało bardziej gładkie i melodyjne, za co odpowiadał w dużej mierze gitarzysta James Williamson.
Polecany artykuł:
Ciekawostki o albumie "Raw Power"
Dziś Raw Power uważane jest za jedno z najważniejszych wydawnictw w historii punk rocka. Surowe brzmienie gitary Williamsona za to miało wpływ na grę m.in. Kurta Cobaina z Nirvany. Co jeszcze warto wiedzieć o tej płycie? Sprawdź naszą galerię na samej górze!