„Światło i MRock”, czyli dwa oblicza jednego utworu
Jak sprawić, by dwa niegrające ze sobą wcześniej zespoły połączyć w jedną całość, by zagrały organicznie i naturalnie? Jak nadać jednemu utworowi dwa oblicza – mroczne i świetliste? I jak zrobić to w niesztampowy sposób? To wyzwania, przed którymi stoją teraz dwaj muzyczni producenci – związany m.in. z zespołem Coma Paweł Cieślak oraz od lat współpracujący z Katarzyną Nosowską Michał FOX Król. To w dużej mierze od ich współpracy i kreatywnego podejścia będzie zależało to, jak podczas trasy „Światło i MRock” wybrzmią utwory należące do klasyki polskiego rocka.
Na obecnym etapie myślimy o tym, jakich środków użyć, żeby nadać wybranym utworom dwie postacie: świetlistą i mroczną oraz żeby uniknąć najprostszych i banalnych rozwiązań. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste. Ten etap jest jednak niezwykle fascynujący, bo coś, co funkcjonowało jako pomysł i „grało” jedynie w głowie, zaczyna nabierać swojej fizycznej postaci i można to usłyszeć, rozwijać i dodawać kolejne elementy. W procesie twórczym jestem czujny na to, co ma do zaproponowania przypadek, bo nieraz jakiś błąd, np. techniczny, sprawia, że pierwotna koncepcja wywraca się do góry nogami, dając niesamowity efekt końcowy, albo pojawia się jakiś detal, który staje się ważnym elementem powstającej całości. Pojęcie przypadku zawsze mnie fascynowało – opowiada o pracy nad aranżacjami Paweł Cieślak.
Momentem ekscytującym jest wejście do sali prób, aby sprawdzić, jak i czy stworzone aranże działają. Zawsze jednak zostawiam sporą przestrzeń instrumentalistom, bo kiedy pojawiają się nowe dźwięki, których nie było w moich propozycjach – to jest moment, kiedy utwór otrzymuje nowe życie - dodaje Michał FOX Król.
Na potrzeby wydarzenia „Światło i MRock” wybrane utwory zostaną zaaranżowane na dwa sposoby i to widzowie zdecydują, czy kolejna piosenka zostanie zagrana w delikatniejszej aranżacji czy może na odwrót – przeniesie zebranych w mroczniejsze rejony. W ten sposób, dzięki przenikaniu się światła i mroku, powstanie wyjątkowe doświadczenie, a zebrani będą mogli mieć pewność, że taki koncert wydarzył się tylko jeden jedyny raz. O jakość wydarzenia zadba dwójka artystów, nierozerwalnie związanych z polską sceną rockową: Katarzyna Nosowska oraz Piotr Rogucki. W projekcie pierwszy raz połączone zostaną także towarzyszące im zespoły, tworząc tym samym nowy, unikalny, superband. Do wydarzenia dołączą również goście, których nazwiska zostaną ogłoszone w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Immersyjna trasa koncertowa
W ramach projektu „Światło i MRock” zaplanowanych zostało aż siedem koncertów. Pierwszy z nich odbędzie się 15 września 2025 roku w Warszawie (COS Torwar). Następnie projekt odwiedzi jeszcze: Kraków (24 września, TAURON Arena Kraków), Gdańsk (10 października, Ergo Arena), Wrocław (16 października, Hala Stulecia), Łódź (22 października, Atlas Arena), Katowice (25 października, Spodek) oraz Poznań (29 października, MTP).
Bilety na wydarzenie są do nabycia na eBilet.pl.