Stephen Hawking i jego związki z rockiem. Pink Floyd, U2, Turbonegro...
W 2018 roku – w wieku 76 lat – zmarł profesor Stephen Hawking, wybitny naukowiec z Wielkiej Brytanii. Ogromny rozgłos przyniosła mu książka Krótka historia czasu z 1988. Specjalnościami Hawkinga były: teoria względności, a także astrofizyka. – Był wielkim uczonym i niezwykłym człowiekiem, którego dziedzictwo przetrwa wiele lat – napisały, w specjalnym oświadczeniu, jego dzieci. Nic dodać, nic ująć.
Hawking przyszedł na świat 8 stycznia 1942 w Oksfordzie. Był synem biologa, doktora Franka Hawkinga i jego żony Isobel. Pierwotnie chciał studiować matematykę. Ostatecznie zgłębiał nauki przyrodnicze, specjalizując się w fizyce na Uniwersytecie Oksfordzkim. W wieku 21 lat dowiedział się o swojej chorobie. Diagnoza była następująca: stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Lekarze dawali mu tylko kilka lat życia. On jednak przeżył jeszcze ponad pół wieku. Niestety, choroba postępowała i powodowała coraz większy paraliż jego ciała. Mimo tego, Hawking nie poddawał się i wciąż pracował naukowo.
Poruszał się na wózku inwalidzkim, a ze światem komunikował się za pomocy syntezatora. Chociaż bardziej interesował się muzyką klasyczną, to sporo miał wspólnego także ze światem rocka. Postać autora Krótkiej historii czasu była inspirująca dla muzyków. Dlatego postanowiliśmy o tym przypomnieć w niniejszym artykule.
Pierwsze skojarzenie naturalnie wędruje w kierunku legendarnej formacji Pink Floyd. Na albumie The Division Bell, z 1994, pojawił się utwór Keep Talking, który opowiada o tym, że przyczyną nieporozumień między ludźmi jest brak rozmowy (autorką tekstu jest Polly Samson, żona Davida Gilmoura). Treść wspomnianej kompozycji została mocno uwypuklona za sprawą wykorzystania słów Hawkinga. – Przez miliony lat ludzie żyli jak zwierzęta. Potem zdarzyło się coś, co wyzwoliło moce naszej wyobraźni. Nauczyliśmy się mówić – słyszymy przetworzony głos na początku Keep Talking.
Wspomniana kwestia powstała, dzięki telewizyjnej reklamie sieci telefonicznej British Telecommunication. – To była najmocniejsza reklama telewizyjna, jaką kiedykolwiek widziałem w życiu. Uznałem ją za coś wzruszającego. Poczułem, że muszę spróbować coś z nią zrobić – powiedział Gilmour wkrótce po premierze The Division Bell.
Do wypowiedzi Hawkinga Floydzi powrócili także w utworze Talkin' Hawin' z krążka The Endless River (2014).
Irlandzka formacja U2 na początku grudnia 2015 roku zagrała dwa koncerty w Paryżu w ramach trasy Innocence + Experience. Były to wyjątkowe występy. Niecały miesiąc wcześniej w stolicy Francji (oraz w Saint-Denis) doszło do serii ataków terrorystycznych. Najkrwawszy z nich miał miejsce w teatrze Bataclan, gdzie odbywał się koncert Eagles of Death Metal. Bono i spółka, przed wykonaniem City of Blinding Lights, puścili przemówienie Stephena Hawkinga: – Kiedy patrzymy na Ziemię z kosmosu, widzimy siebie jako całość. Widzimy jedność, ale nie podziały. Jedna planeta, jedna rasa ludzka. Jesteśmy tu razem i musimy żyć razem w tolerancji i szacunku... Musimy stać się obywatelami świata. Bądźmy odważni i zdeterminowani. Pokonajmy przeciwności. To da się zrobić.
Ponadto nazwisko wybitnego naukowca pojawiło się w utworach, takich zespołów, jak Yes (Real Love), Manic Street Preachers (Me and Stephen Hawking) czy Weezer (Da Vinci). Ukłon w stronę Hawkinga oddał też norweski zespół Turbonegro. Ich album Party Animals (2005) otwiera Intro: The Party Zone i zawiera znajomy głos.
W tym momencie warto także rozwiać wątpliwości (jeśli ktoś takowe jeszcze ma), że głosu Hawkinga nie słychać w utworze Fitter Happier od Radiohead z przełomowego albumu OK Computer z 1997. Bohaterem jest bowiem... Fred, czyli syntetyczny głos z aplikacji SimpleText, która była dostępna na komputerze Macintosh.