Spotify wypłacił rekordową kwotę dla branży muzycznej w 2024
Ze streamingu korzystamy tak naprawdę wszyscy. Dzięki temu, w ekspresowym tempie uzyskujemy dostęp do albumów wykonawców z całego świata. Wejście różnych platform streamingowych na rynek ułatwił niewątpliwie życie słuchaczom. Twórcy tak pozytywnie nastawieni już nie są. Narzekają na bardzo niskie przychody z tego tytułu.
Tymczasem Spotify poinformował, że w 2024 roku wypłacił rekordową kwotę w wysokości 10 miliardów dolarów! Co ciekawe: jest to największa roczna kwota, jaką kiedykolwiek pojedynczy sprzedawca przekazał na rzecz branży muzycznej. I zapewne dalej będzie rosnąć. Wystarczy przypomnieć, że w 2014 Spotify przekazał "tylko" 1 mld dolarów.
Kiedy Spotify uruchomiono po raz pierwszy w 2008 roku, branża muzyczna znajdowała się w fazie gwałtownego upadku, a piractwo spowodowało, że odnotowane przychody spadły z 22 miliardów dolarów w 2001 do najniższego poziomu wynoszącego 13 miliardów dolarów w 2014. Teraz, dziesięć lat później, streaming przyczynił się do odrodzenia branży, a globalne przychody zbliżają się do 30 miliardów dolarów. Sam Spotify wypłacił już prawie 60 miliardów dolarów posiadaczom praw do muzyki – możemy przeczytać w poście udostępnionym na Instagramie przez profil Spotify for Artists.
Wspomniane 10 mld dolarów to kwota ponad dziesięć razy większa niż ta, którą zapłacił największy sklep muzyczny w szczytowym okresie popularności płyt CD. Liczby te więc robią naprawdę spore wrażenie.
Serwis Spotify udostępnił także inne ciekawe dane. W 2014 roku najlepiej zarabiający artysta, z tytułu streamingu na tej platformie, wygenerował nieco ponad 5 mln dolarów. W ubiegłym roku takich wykonawców było już ponad 200. Przedstawiciele serwisu dodają także, że spory wzrost zaliczyli artyści niezależni. W 2024 roku niezależna muzyka wygenerowała ponad 5 mld dolarów przychodu!
Jeśli zaś chodzi o przychód artystów, najnowsze dane postanowił skomentować rzecznik Spotify (cytat za BBC). – Spotify nie płaci artystom ani autorom piosenek w sposób bezpośredni. Płacimy posiadaczom praw, zazwyczaj są to wytwórnie płytowe, wydawcy muzyczni, stowarzyszenia zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Następnie ci posiadacze praw płacą artystom i autorom piosenek na podstawie ich indywidualnych umów.