Ritchie Blackmore

i

Autor: Wikimedia Commons/kitmasterbloke

Z historii rocka

Ritchie Blackmore otwarcie o odejściu z Deep Purple. "Przyniosło mi to ogromną ulgę"

2025-01-13 8:28

Ritchie Blackmore otwarcie przyznał, że nie żałuje odejścia w 1993 roku z szeregów formacji Deep Purple. Gitarzysta stwierdził, w jednym z wywiadów, że "granie tej samej muzyki zaczynało go nudzić". I chciał na nowo odnaleźć radość.

Ritchie Blackmore wspomina odejście z Deep Purple

Gitarzysta Ritchie Blackmore grał w zespole Deep Purple w latach 1968–1975 oraz 1984–1993. Odszedł jednak ostatecznie z grupy w trakcie trasy koncertowej promującej album "The Battle Rages On...". 

Później na chwilę reaktywował Rainbow (choć w zupełnie zmienionym składzie), a w 1995 roku powołał do życia, wraz ze swoją ówczesną dziewczyną, a dziś żoną Candice, zespół Blackmore’s Night

W najnowszym wywiadzie dla "New Jersey Stage" Ritchie Blackmore powrócił do momentu, w którym podjął decyzję o pożegnaniu się z Deep Purple. 

Człowiek Z Metalu - analiza tekstu piosenki gitarzysty Blackmore

– Stres wynikał z ciągłego podróżowania i ciągłych prób wymyślania różnych ciężkich riffów, co może stać się w końcu nudne. Granie tego samego rodzaju muzyki, ciężkiego rocka, zaczynało mnie nudzić. Zawsze interesowałem się melodyjnym rockiem i melodiami w ogóle. Pod koniec mojej obecności, Purple po prostu grali za głośno. Robili to dla samego bycia głośnym. Więc kiedy usłyszałem muzykę renesansową, odnalazłem w niej wiele niesamowitych melodii, które mnie poruszyły. Pod wieloma względami przyniosło mi to ogromną ulgę, więc wyskoczyłem z tego potwornego pociągu, żeby grać melodie w bardziej organiczny sposób – przyznał Blackmore.  

Tak więc, od ponad 25 lat Blackmore spełnia się grając muzykę renesansową w Blackmore's Night. Zespół regularnie wydaje kolejne albumy. Do tej pory dyskografia grupy liczy sobie 11 wydawnictw (ostatni krążek, zatytułowany "Nature's Light", ukazał się na rynku w marcu 2021 roku). 

Żyję i oddycham czasami renesansu. Czytam, oglądam inne zespoły grające taką muzykę, interesuje się tym. Większość mojego wolnego czasu – poza przebywaniem w dobrym towarzystwie – spędzam na poznawaniu muzyki z XIII, XIV, XV czy XVII wieku. Kiedy słyszę coś granego przez autentyczny zespół renesansowy, przechodzą mnie dreszcze, bo jest to muzyka, która do mnie trafia. Naprawdę nie interesuje mnie słuchanie rockandrollowych zespołów – podsumował Blackmore we wspomnianym wcześniej wywiadzie. 

Rockowa odsłona Pragi. Oto muzyczne miejsca, które warto zobaczyć w stolicy Czech:

Playlista Osobista
Foo Fighters, Muse oraz Korn, czyli muzyczna wyprawa w głąb 20-to letniej historii Eski ROCK! PLAYLISTA OSOBISTA