Co wiesz o solowej twórczości i projektach pobocznych Kazika Staszewskiego? Rozwiąż quiz

i

Autor: AKPA Quiz o Kaziku Staszewskim w wydaniu solo

quizy

Quiz z solowej kariery Kazika Staszewskiego. Czy znasz autorskie oblicze artysty?

Kazik Staszewski to jeden z najważniejszych, najbardziej rozpoznawalnych i wpływowych artystów na polskiej scenie muzycznej. Choć utożsamiany głównie ze światem rocka, od lat udowadnia, że muzyka nie ma dla niego żadnych granic i barier gatunkowych. Co wiesz o solowej tówrczości Kazika i jego działalności w projektach pobocznych? Rozwiąż quiz!

Kazik Staszewski urodził się 12 marca 1963 roku w Warszawie. Pochodzi z rodziny, gdzie szeroko rozumiana sztuka była obecna od zawsze - jego dziadek, po którym zresztą otrzymał imię, był pedagogiem, krajoznawcą, publicystą i działaczem społeczno-politycznym. Ojciec Stanisław zaś, z wykształcenia architekt, był poetą i bardem, teksty którego śpiewał Jacek Kaczmarski oraz sam Kazik. Rodzice przyszłego artysty rozstali się zanim on sam jeszcze przyszedł na świat, a mama, Krystyna, pracowała jako technik budowlany w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Warszawa Wschód. Gdy Kazik był małym chłopcem, jego ojciec zdecydował się wyemigrować do Francji, gdzie Staszewski w kolejnych latach regularnie bywał. Choć w liceum uczył się w klasie biologiczno-chemicznej z językiem angielskim, a studia (których nie ukończył) podjął na kierunku socjologia, to jego pasją od lat pozostaje historia, a naciskiem na II wojnę światową.

Kazik o życiu, zdrowiu… i utracie słuchu | MELLINA #9 Marcin Meller

Kariera Kazika Staszewskiego

Zafascynowany muzyką od najmłodszych lat, w szczególności twórczością Pink Floyd, The Who, Led Zeppelin czy Black Sabbath, sam postanowił zostać częścią tego świata już pod koniec lat 70., kiedy to dołączył do grupy Poland, która w 1982 roku przekształciła się w zespół Kult. Ten jest obecny na polskiej scenie do dziś, uchodzi obecnie za jeden z najważniejszych w rodzimej historii muzyki rockowej, punkowej. Najnowsze wydawnictwo formacji to Ostatnia płyta z maja 2021 roku.

Na początku lat 90. muzyk rozpoczął karierę solową, a to za sprawą albumu Spalam się z 1991 roku. Jego bezpośrednią kontynuacją był wydany dwa lata później krążek Spalaj się!, z którego pochodzi kultowy utwór 100 000 000. Kolejne lata to kolejne solowe wydawnictwa, m.in. 12 groszy, Melassa, Los się musi odmienić czy Tata Kazika kontra Hedora, ten nagrany z kwartetem ProForma. Artysta w trakcie swojej imponującej kariery miał także okazję pracować w ramach licznych projektów pobocznych, jak KNŻ, El Dupa, Buldog, Zuch Kazik, Yugoton i Kazik + Zdunek Ensemble. Co wiesz o solowej karierze Kazika Staszewskiego i jego działalności w licznych grupach, poza Kultem?

Sprawdź się:

Co wiesz o solowej twórczości i projektach pobocznych Kazika Staszewskiego? Rozwiąż quiz

Pytanie 1 z 10
W jakiej stylistyce utrzymany jest album "Spalam się"?
Listen on Spreaker.