jak dziś rockuje?

Pink Floyd - ciekawostki o albumie "A Momentary Lapse of Reason" | Jak dziś rockuje?

2024-09-05 12:37

Lata 80-te nie były łatwym okresem dla zespołu Pink Floyd - nieudana premiera, odejście Watersa, batalie sądowe i przejęcie przez Davida Gilmoura roli lidera. Muzyk stanął przed dużym wyzwaniem udowodnienia, że Pink Floyd to nie tylko Roger Waters. Posłużyć miał do tego album “A Momentary Lapse of Reason” - jak dziś rockuje te wydawnictwo?

Już od końca lat 70-tych w zespole Pink Floyd nie działo się najlepiej - Roger Waters coraz bardziej wcielał się w rolę lidera, zupełnie nie zwracając uwagi na fakt, że staje się niemal władcą totalitarnym, co stało w dużej sprzeczności z tematyką The Wall. Choć pozostali muzycy przystali na koncepcję basisty, a płyta ta osiągnęła ogromny sukces, to było jasne, że dalsza wspólna działalność formacji chyli się ku upadkowi. Momentem krytycznym były prace nad, a następnie wydanie albumu The Final Cut. Projekt, na który złożyły się głównie odrzuty z The Wall, dziś postrzegany jest jako niemal solowe wydawnictwo Watersa i gwóźdź do trumny Pink Floyd. Basista odszedł z zespołu już dwa lata po premierze płyty, twierdząc, że ten nie ma już siły przebicia. Gilmour, Wright i Mason zdecydowali się jednak kontynuować działalność formacji.

Pink Floyd - 5 ciekawostek o albumie “The Dark Side of the Moon” | Jak dziś rockuje?

"A Momentary Lapse of Reason" - arcydzieło, powstałe w atmosferze konfliktu

Waters zdecydowanie nie zamierzał odpuścić - wszelkimi możliwymi sposobami próbował zablokować dalszą działalność Pink Floyd, dlatego też złożył wniosek do sądu, zgodnie z którym chciał, aby zaprzestano używania jego nazwy. Glimour i Mason twierdzili jednak, że mają prawo do korzystania nazwy i rozpoczęli prace nad nową płytą. Niestety, spory prawne doprowadziły do sytuacji, kiedy to Richard Wright, wyrzucony z grupy jeszcze w trakcie prac nad The Wall, nie mógł wrócić do zespołu, dlatego też został zatrudniony jako muzyk sesyjny i jako taki właśnie widnieje na liście personelu. 

Prace nad nowym albumem nie przebiegały łatwo - muzycy, przyzwyczajeni do pracy pod dyktando Watersa, nie radzili sobie z pisaniem wydawnictwa, a zwłaszcza tekstów. Dlatego też do współpracy zaproszeni zostali uznani twórcy, spośród których to ostatecznie Anthony Moore i Bob Ezrin wzięli udział w nagraniach. Nie było łatwo także z Masonem i Wrightem, którzy niemal nie brali udziału w pracach - w wywiadach Gilmour stwierdził, że był to efekt rządów Watersa, który niemal zabił w swoich kolegach ich umiejętności twórcze. Ostatecznie proces nagrań zakończył się w marcu 1987 roku.

"A Momentary Lapse of Reason" - przyjęcie i dziedzictwo wydawnictwa

Album A Momentary Lapse of Reason ukazał się dokładnie 7 września 1987 roku. Płyta spotkała się z mieszanymi recenzjami krytyków, jednak osiągnęła sukces komercyjny. Promowały ją trzy single - podwójny Learning to Fly / Terminal Frost, On the Turning Away i One Slip. Choć z perspektywy czasu odbiorcy zgodnie oceniają go jako album dość średni, to nadal zawiera on jedne z najbardziej rozpoznawalnych utworów Pink Floyd i ze względu na wewnętrzne spory, postrzegany jest jako wyjątkowy w ich dyskografii.

Pink Floyd - najlepsze ciekawostki o albumie "A Momentary Lapse of Reason"

Za tak szczególnym albumem muszą kryć się jakieś ciekawostki - sprawdź w naszej galerii na samej górze artykułu 5 najlepszych!

Poniżej za znajdziesz fakty o albumie "The Division Bell":