Nietoperze naprawdę mają dużo wspólnego z metalem! Ssaki komunikują się za pomocą... growlingu!

i

Autor: Pixabay Nietoperze... wykorzystują technikę śpiewu death metalowców!

muzyka i nauka

Nietoperze mają dużo wspólnego z metalem! Ssaki komunikują się za pomocą... growlu!

2024-11-08 18:19

Nietoperze od lat są prawdziwym symbolem muzyki metalowej. Niemały wpływ miał na to Ozzy Osbourne i jego słynny już incydent z tym zwierzęciem. Naukowcy właśnie odkryli, że ssaki te mają jeszcze więcej wspólnego z metalem, niż mogłoby się wydawać, a to ze względu na ich sposób wzajemnej komunikacji. Okazuje się, że nietoperze robią to za pomocą... growlu!

Nietoperze to bardzo wyjątkowe zwierzęta. Te ssaki łożyskowe z podgromady ssaków żyworodnych, jako jedyne zwierzęta z tego gatunku, posiadają zdolność do lotu, a to ze względu na posiadane skrzydła. Od lat nietoperze postrzegane są jako symbole muzyki metalowej - umieszczane na grafikach, wykorzystywane jako wzór do tworzenia gadżetów. Bardzo duży wpływ ma na to ich nietypowy, budzący strach wygląd, aktywność nocna, umiejętność do odpoczywania w pozycji z głową w dół i charakterystyczne dźwięki, jakie wydają. Nie można też zapomnieć o słynnym incydencie z nietoperzem i Ozzym Osbournem w rolach głównych.

Ozzy Osbourne chce spełnić jedno marzenie związane z Black Sabbath

Nietoperze i growl!

Naukowcy właśnie dowiedli, że nietoperze mają jeszcze więcej wspólnego z muzyką metalową, niż mogłoby się to wydawać! Badacze z  University of Southern Denmark postanowili sprawdzić, w jaki sposób zwierzęta te komunikują się między sobą. Okazuje się, że nietoperze bardzo aktywnie korzystają ze swoich krtani i wykorzystują technikę podobną do tej, z której korzystają... wokaliści death metalowi. Mowa oczywiście o growlu, czyli bardzo ekstremalnej formie ekspresji wokalnej, którą wykorzystuje chociażby Corey Taylor. Najczęściej z techniki tej korzystają nocki rude, co ciekawe mają one do dyspozycji aż siedem oktaw (u większości ludzi są to maksymalnie trzy oktawy). Wyniki te przedstawione zostały w artykule, zatytułowanym Bats expand their vocal range by recruiting different laryngeal structures for echolocation and social communication, autorstwa Jonasa Håkanssona, Cathrine Mikkelsen, Lasse'a Jakobsena i Coena P. H. Elemansa, tekst jest dostępny pod linkiem.

Sprawdź fakty o albumie "Bark at the Moon":