W późnych godzinach wieczornych w poniedziałek 2 października dziennikarz Robert Mazurek zamieścił na swoim profilu na portalu X (dawniej Twitter) wpis, w którym poinformował o śmierci Janusza Grudzińskiego - wieloletniego członka, klawiszowca i gitarzysty zespołu Kult. Niedługo później na kontach formacji pojawiała się grafika, przedstawiająca logo grupy, przekreślone kulą. We wtorek 3 października w godzinach porannych grupa oficjalnie potwierdziła przykre wieści, zamieszczając, m.in. na portalu Facebook, czarno-białe zdjęcie Grudzińskiego, oddając mu hołd. Muzyk w chwili śmierci miał 61 lat, urodziny obchodziłby 17 października, przyczyna zgonu nie została podana do informacji publicznej.
Przyjaciele...przepełnieni smutkiem, bólem i niedowierzaniem z przykrością informujemy, że wczoraj wieczorem zmarł Janusz Grudziński, nasz kolega, który od jesieni 1982 do 2020 roku był charyzmatyczną częścią grupy Kult.Kompozytor, klawiszowiec, erudyta, człowiek kochający wolność; współautor wielu przebojów Kultu oraz muzyki filmowej.Pragniemy przekazać wyrazy głębokiego współczucia córce Ninie, wnuczkowi Maurycemu, siostrze Beacie i najbliższym Jankowi osobom.Jasiu na zawsze pozostanie w naszej pamięci, takim, jakim zapamiętaliśmy go, kiedy był z nami przez te wszystkie lata; wspólnych koncertów, tras, prób, płyt i klipów - napisał zespół Kult w swoich social mediach.
Janusz Grudziński - ważna postać dla polskiej muzyki
Janusz Grudziński urodził się 17 października 1961 roku. Rozpoznawalność i uznanie zyskał na początku lat 80., kiedy to, dokładnie w 1982 roku, dołączył do składu grupy Kult. Grudziński pozostał członkiem formacji, z przerwami, do 2020 roku, brał udział w nagraniach takich albumów, jak debiutancki, Spokojnie, Tata Kazika, Muj Wydafca, Ostateczny krach systemu korporacji, MTV Unplugged, Prosto i Wstyd. Jest on współkompozytorem kultowych kompozycji Arahja czy Czarne słońca. Artysta współpracował także z Kazikiem Staszewskim w ramach jego kariery solowej, nagrywał z zespołami Przyjaciele, Orkiestra na zdrowie. Działał także jako artysta solowy, wydając pod pseudonimem Xiążę Warszawski album Olśnienie (2006 rok). Janusz Grudziński był także członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV, pracował jako kompozytor muzyki filmowej i do seriali, np. do Rodziny Zastępczej.