zestawienia

Najlepsze gościnne występy Zbigniewa Hołdysa. Jest legendą polskiego rocka

2024-12-18 12:19

Jest co najmniej kilku kandydatów do tytułu legend polskiego rocka, a Zbigniew Hołdys z pewnością jest jedną z postaci, której należy się on wyjątkowo mocno. Gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent muzyczny, instrumentalista, a także poeta i dziennikarz. Pochwalić się współpracą z artystą może wiele nazwisk - oto kilka przykładów.

Zbigniew Hołdys urodził się 19 grudnia 1951 roku w Lublinie, a już w kolejnej dekadzie żył i mieszkał w Warszawie, gdzie też uczęszczał do XVII Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, którego jednak nie ukończył. Zaległości w nauce próbował nadrobić w latach 70., porzucił jednak zamiar zdania matury i wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Nauka szkolna nie była priorytetem w życiu Hołdysa z jednego prostego powodu - już jako 16-latek zaczął zajmować się muzyką. Grał w zespołach Kwiaty Warszawy czy RH-, jednak umiejętności młodego artysty były tak duże, że w latach 70. jako pierwszy w Polsce zarejestrował nagrania, na których to właśnie on zagrał na wszystkich instrumentach. W tej samej dekadzie sporo się działo w karierze Hołdysa - występowanie u boku Maryli Rodowicz, powołanie do życia grupy Dzikie Dziecko, nagrywanie z Anną Jantar czy zespołem 2 plus 1. Mimo to w 1976 roku muzyk wyjechał do Stanów Zjednoczonych - wrócił dwa lata później i to właśnie był ten moment, gdy jego kariera miała nabrać tempa.

Muzyka rockowa lat 80-tych - Polska. Albumy, które zmieniły historię

Kariera Zbigniewa Hołdysa

Po powrocie z USA Hołdys dołączył do Perfect Super Show and Disco Band. Formacja zaczęła nagrywać - także jego autorskie kompozycje - i zdobywała coraz większą popularność, czemu kres postanowiła położyć komunistyczna władza, nieprzychylna Hołdysowi za jego komentarze na jej temat. Zespół wyjechał więc za ocean, powrócił w 1979 roku, gdy Hołdys zaczął zmieniać jego profil na rockowy, co doprowadziło do odejścia dotychczasowego składu i dołączenia nowych muzyków - w tym wokalisty Grzegorza Markowskiego W 1980 roku projekt zmienił nazwę na Perfect i szybko zaczął wyrastać na jedną z najważniejszych rockowych grup na rodzimym rynku. Jednak gdy formacja była u szczytu, Hołdys podjął decyzję o odejściu, a w 1983 roku Perfect przestał istnieć. Zespół reaktywował się cztery lata później, w 1989 roku z Hołdysem w roli wokalisty wyjechał do USA, jednak w 1991 roku muzyk ostatecznie rozstał się z formacją.

Po rozpadzie Perfectu w 1983 roku muzyk kierował sesjami nagraniowymi albumu I Ching, wydanego w 1994, w tym samym roku powstał projekt Morawski Waglewski Nowicki Hołdys , który zakończył się już rok później. Po odejściu z Perfectu w 1991 roku Hołdys zniknął z muzycznego świata, zaangażował się nieco bardziej w politykę i dopiero w 2000 roku powrócił, grając koncert w Sali Kongresowej i wydając solowy album Hołdys.com.

W czasie przerwy od muzyki Hołdys zajmował się dziennikarstwem i prowadził sklep muzyczny. Artysta skupia się nie tylko na muzyce - wykładał w Warszawskiej Szkole Filmowej i tworzy grafiki - na przykład słynne logo filmu Kiler.

Zbigniew Hołdys gościnnie

Zbigniew Hołdys uznawany jest za jedną z najważniejszych postaci polskiego rocka, muzyk cieszy się także statusem ikony pod względem gry na gitarze. Przez lata kariery artysta podejmował się licznych współprac - wybór kilku z nich znajdziesz w galerii na samej górze.

Lady Pank czy Perfect? Przypasuj fragment do zespołu w quizie:

Lady Pank czy Perfect? Przypasuj fragment do zespołu QUIZ
Pytanie 1 z 10
Chciałbym być sobą, Chciałbym być sobą jeszcze