Po szalonych latach 80-tych, kiedy to muzyka rockowa dosłownie wdarła się do mainstreamu i podbijała światowe listy przebojów swoimi bardzo precyzyjnie wyprodukowanymi albumami, przyszedł czas na bunt. To właśnie w tej dekadzie pojawiło się pokolenie muzyków, którym nie do końca podobało się to, co stało się z cięższymi brzmieniami - uważano, że muzyka rockowa zatraciła swoją duszę na rzecz pieniędzy, sławy i kolejnych kontrowersji artystów. To właśnie na kanwie sprzeciwu wobec takiego stanu rzeczy zespoły pochodzące ze stanu Waszyngton, a szczególnie z rejonów Seattle, wypracowały nowe brzmienie, mocno kontrastujące ze skomercjalizowanym hard rockiem, heavy metalem i klasycznym rockiem. Brudne brzmienie, melancholijne, depresyjne teksty, zaniedbany wygląd artystów - tak w ogromnym skrócie można scharakteryzować gatunek, który dziś znamy jako grunge, a który okazał się być kluczowy dla muzyki lat 90-tych.
ZOBACZ TAKŻE: Muzyka rockowa lat 90. Polska
Choć grunge był intensywny, to dość szybko zaczął tracić na znaczeniu, chociażby na rzecz tzw. brit popu, który narodził się na wyspach, jako chęć potwierdzenia muzycznej tożsamości tej części świata. Pod koniec lat 90-tych coraz popularniejszy stawał się post grunge, a grające go zespoły zaprezentowały muzykę wywodzącą się z grunge'u, ale dużo bardziej przyjazną dla radia. Nie można zapomnieć też o narodzinach pop punku, który jednak swój zloty okres przezywać będzie w następnej dekadzie, muzyce alternatywnej, która w okresie tym zeszła nieco do podziemia czy nowej fali heavy metalu, która umiejętnie połączyła te brzmienie z elementami rapu, rockiem psychodelicznym, industrialem czy garażowym punkiem.
Oto kultowe rockowe krążki ze świata z lat 90.
To właśnie w tej dekadzie ukazują się, uznawane dziś za przełomowe, Nevermind Nirvany, Ten Pearl Jam, debiut Rage Against the Machine, czy OK Computer Radiohead. Jakie jeszcze krążki zdefiniowały muzykę rockową lat 90-tych? Sprawdź naszą galerię na samej górze!