Muzyka Radiohead wybrzmi w klasycznej wersji słynnego horroru! Chodzi o dwa kluczowe albumy

i

Autor: Bobby Singh/REX/Shutterstock/EAST NEWS Radiohead i Nosferatu

muzyka i kino

Muzyka Radiohead wybrzmi w klasycznej wersji słynnego horroru! W kolejce m.in. R.E.M. i Pearl Jam!

Choć zespół Radiohead już od dobrych kilku lat pozostaje w cieniu, a jego muzycy skupiają się na pobocznych projektach, to tak naprawdę jego temat wciąż pojawia się w przestrzeni publicznej. Teraz dzieje się tak w kontekście bardzo szczególnego projektu, łączącego kino i muzykę, którego przedmiotem jest legendarny film grozy!

Zespół Radiohead zaliczył jeden z największych i najgłośniejszych muzycznych debiutów w muzyce. Grupa wydała w 1993 roku album Pablo Honey, pochodzący z którego kawałek Creed osiągnął kolosalny sukces i stał się jednym z hymnów początku lat 90. Grupa miała jednak światu dużo więcej do zaoferowania, o czym wszyscy przekonali się w 1997 roku, gdy światło dzienne ujrzał album OK Computer. Uznawany dziś za absolutnie przełomowy, od którego rozpoczęło się przejście od britpopu do muzyki alternatywnej, wskazywany jest obecnie jako jeden z albumów wszech czasów.

Sukces trzeciej studyjnej płyty Radiohead powtórzyło kolejne już wydawnictwo, czyli Kid A z 2000 roku. Okazał się być on przełomowy pod względem promocji - grupa nie wydała singli z tego krążka, udzieliła jedynie kilku wywiadów, postawiła za to na obszar, który wtedy wciąż dość raczkował, czyli Internet. Kid A zadebiutował na pierwszym miejscu w Wielkiej Brytanii, stał się też pierwszym albumem Radiohead, który dotarł na szczyt amerykańskiego "Billboard 200". Wydawnictwo to często wymienia się jednym tchem z kolejnym, czyli Amnesiac z 2001 roku - teraz oba te albumy ponownie zostały ze sobą połączone.

Muzyka rockowa lat 90-tych - zagranica. Kultowe krążki z tego okresu

Radiohead i Nosferatu

W 1922 roku premierę miała produkcja Nosferatu – symfonia grozy. Niemiecki film w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua to do dziś jedno z arcydzieł, określany jest jako wybitny przykład ekspresjonizmu w kinie i jeden z pierwszy horrorów w historii. Nosferatu to przykład produkcji niemej, która bardzo często staje się przedmiotem projektów, mających na celu stworzenie wyjątkowego, pasującego do klimatu filmu, podkładu muzycznego.

Teraz Nosferatu - symfonia grozy został częścią projektu "Silents Synced", który ma na celu przyciągnięcie do kin na starsze, ale niezwykle istotne dla historii popkultury, filmy nowe pokolenie widzów, do tego w celu doświadczania muzyki w sposób wspólnotowy. Pomysłodawcy postanowili sprawdzić, jak przykład kina grozy z lat 20. ubiegłego wieku wypada w połączeniu z muzyką zespołów typowych dla lat 90. W ten sposób już 4 października w wybranych kinach na świecie wybrzmi Nosferatu w akompaniamencie dwóch wspomnianych wyżej albumów Radiohead! To jednak nie koniec - w przyszłym roku zorganizowane zostaną kolejne pokazy, opierające się na tej samej zasadzie, tym razem jednak jako ścieżki dźwiękowe do produkcji z 1922 roku posłuży brzmienie R.E.M. czy Pearl Jam.

Poniżej zwiastun - sprawdź, czy muzyka Radiohead pasuje do świata Nosferatu!

Oto ciekawostki o albumie "Pablo Honey":