Urodzinowy koncert zespołu Muchy bez Zalewskiego nie miałby prawa się odbyć! Były członek grupy to obecnie jeden z najpopularniejszych artystów w Polsce, szturmem zdobywający listy przebojów i wyprzedający koncerty w największych obiektach w kraju. Dekadę temu podbijał sceny właśnie z Muchami, z którymi grał od 2012 do 2014 roku. W poznańskiej Tamie pojawi się u boku Lecha Janerki, pierwszego gościa specjalnego tego wyjątkowego koncertu.
Gdy zakładaliśmy ten zespół na 2-gim roku studiów, myślałem, że to zabawa na 2 - 3 lata, zanim nie sięgnie nas ręka dorosłości. Oczywiście, wszystko zawsze robiliśmy na serio i na 200%. Może to dzięki temu możemy teraz wspólnie poświętować ten szalony, jak na rokendrola staż! - wspomina Michał Wiraszko.
Muchy świętują 18-stkę!
18-stkę zespół postanowił uczcić koncertem w mieście, w którym wszystko się zaczęło. Już 26 listopada Muchy zagrają swoje największe przeboje, utwory uwielbiane przez fanów i te wydane na ostatnim albumie w Poznaniu, podczas koncertu w klubie Tama. „Bądźcie z nami - poświętujmy pełnoletniość i wszystkie wspaniałe rzeczy, które przytrafiły się w tym szaroróżowym roku, na czele z Fryderykiem! Miasto doznań zabrzmi tego dnia wyjątkowo”, zaprasza muzyk dodając, że koncert będzie zamykał pewien rozdział w historii grupy i będzie ostatnim przed dłuższą przerwą koncertem w rodzinnym mieście Much.
Goście na 18-stce Much!
Trudno byłoby wyobrazić sobie urodzinowy koncert Much bez Lecha Janerki, to od jego utworu „W naturze mamy ciągły ruch” wzięła się nazwa zespołu - „w naturze mamy ciągły ruch, więc żegnaj - zostałem prorokiem much”. „Niewykluczone, że te słowa wybrzmią 26 listopada w Tamie, ale kolejne karty odsłonimy w następnych tygodniach! To szczególna okazja także dlatego, że Lech Janerka niezwykle rzadko pojawia się gościnnie na koncertach innych artystów. Nie może Was zabraknąć”, mówi Michał Wiraszko.
W historii zespołu kluczową rolę odgrywał też Krzysztof Zalewski, który w Muchach spędził prawie 3 lata. W tym czasie współtworzył albumy „Chcecicospowiedziec” i „Karma market”. Z Michałem Wiraszko przyjaźnią się jeszcze dłużej, co zaowocowało m.in. tekstami piosenek na płycie „Złoto”. To właśnie spod pióra Zalewskiego i Wiraszko wyszły teksty do „Polsko” i „Uchodźco”, ten drugi napisali wspólnie z Jackiem Szymkiewiczem, czyli Budyniem.
Bilety na tę huczną 18-stkę trafiły do sprzedaży na www.eventim.pl/goodtaste i www.ebilet.pl.
Muchy powstały w 2004 roku, trzy lata później debiutowały kultowym już albumem „Terroromans”. W ciągu osiemnastu lat muzycznej działalności grupa wydała pięć studyjnych płyt, album koncertowy oraz z muzyką do filmu. Już debiutancką płytą zaskarbili sobie przychylność krytyków i podbili serca słuchaczy. Na przestrzeni lat zespół zdobywał wiele nominacji i nagród, a do kanonu polskiego rocka początków stulecia weszły takie utwory jak „Miasto doznań”, „Najważniejszy dzień”, „Przesilenie”, „Nie przeszkadzaj mi, bo tańczę” czy w końcu „Szaroróżowe". Gdy w 2021 roku powrócili z albumem o tym samym tytule szybko okazało się, że czekały na nich tysiące fanów i branża muzyczna, która w maju 2022 roku nagrodziła album Fryderykiem w kategorii „Album - Rock”.
Lech Janerka to autor piosenek, które wrosły w język swoich czasów - „Jezu, jak się cieszę”, „Konstytucje”, „Rower”, czy „W naturze mamy ciągły ruch” to tylko niektóre z nich. W 1979 roku założył zespół Klaus Mitffoch, w dorobku ma kilka studyjnych płyt i status legendy polskiej muzyki.
Krzysztof Zalewski to multiinstrumentalista, autor tekstów piosenek, kompozytor. We wrześniu 2020 roku wydał piąty studyjny album zatytułowany „Zabawa”, z którego pochodzą single „Annuszka” i tytułowa „Zabawa”. Na koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Fryderyka za Utwór Roku „Początek” i Album Roku Pop Alternatywny za płytę „Zabawa”. W 2021 roku, wspólnie z Andrzejem Markowskim, otrzymał Fryderyka w kategorii Producent Muzyczny Roku.