W 1973 roku na zawsze zmieniła się historia rocka - choć to stało się jasne nieco później. To wtedy w Nowym Jorku powstał zespół Kiss - w jego oryginalnym składzie znaleźli się Paul Stanley (wokal, gitara rytmiczna, założyciel), Gene Simmons (wokal, bas, założyciel), Peter Criss (perkusja) oraz Ace Frehley (gitara prowadząca). Przez lata skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, jednak tylko w przypadku perkusistów i gitarzystów prowadzących – obecnie funkcje te w grupie pełnią kolejno Eric Singer oraz Tommy Thayer. Styl muzyczny Kiss zakwalifikować można jako rock, hard rock, shock rock, heavy-metal czy glam metal. Choć zespół nie powstał na terenie Europy, to, jak stwierdził w jednym z wywiadów Gene Simmons, jego serce leży w Anglii, podkreślić należy także dużą popularność, jaką grupa cieszy się w tej części świata. Jej twórczość oraz wizerunek od lat inspiruje wielu innych europejskich muzyków, chociażby niemiecki zespół Rammstein, szwedzką grupę Ghost, czy fińskich metalowców, znanych jako Lordi.
Poza stylem muzycznym i charakterystycznym głosem Paula Stanleya, zespół wyróżnia wizerunek, na który składają się charakterystyczne, zupełnie kultowe makijażowe maski oraz występujące z nimi w parze kostiumy, przypominające zrobione ze skóry i metalowych elementów zbroje oraz ciężkie buty na sporym obcasie. To, co wyróżniało na samym początku makijażowe maski członków Kiss, to fakt, iż każda z nich przedstawiała inną, określoną tożsamość, którą wymyślał mający ją nosić na swojej twarzy muzyk tak, aby ta pasowała do jego charakteru, przyjętej scenicznej persony. Tak więc Paul Stanley stał się znany jako The Starchild (charakterystyczna gwiazda na prawym oku i czerwone usta), Gene Simmons został demonem (czarne skrzydła postaci znanej z komiksu Black Bolt wokół oczu oraz czarne usta), Ace Frehley The Spacemanem (srebrny wzór przypominający „kosmiczne” okulary oraz czarne usta), a Peter Criss stal się The Catmanem (przykład maski teriomorficznej, czyli takiej z cechami zwierzęcymi - czarno-zielone kocie oczy, srebrny nos, kocie wąsy i czerwone usta). Te maski-makijaże stały się czterema unikalnymi osobowościami, za nimi ściśle skrywany był prawdziwy wygląd muzyków - współpracownicy pilnie dbali o to, by do prasy nie przedostało się żadne zdjęcie, na którym to Ci niemieli by na twarzach swoich masek. Makijaże i kostiumy-zbroje były nieodłączną częścią tożsamości członków grupy od 1973 do 1983 roku. Wtedy to zespół, wyczuwając, że nadszedł czas na zmianę, podjął decyzję o porzuceniu makijażów i kostiumów, będących ich znakiem firmowym.
Legendy rocka
Charakterystyczny wizerunek to jedno, ale Kiss dość szybko zdobyli popularność przede wszystkim dzięki swoim występom na żywo. Koncerty te od samego początku były, na ile było to możliwe, pełne ognia, sztucznej krwi, energii, dymu czy lewitujących instrumentów. Pod tym względem zespół nie stracił na jakości do samego końca, o czym najlepiej świadczy wielkie zainteresowanie, jakim cieszyła się jego pożegnalna trasa.
Zespół podbijał światowy rynek przez dokładnie pięćdziesiąt lat, wydając przez ten czas łącznie aż dwadzieścia albumów, w tym zupełnie legendarne Destroyer, Dynasty, Creatures of the Night, Lick It Up, Animalize, Crazy Nights czy Psycho Circus. Ostatnia płyta formacji została zatytułowana Monster i ukazała się 9 października 2012 roku.
Polecany artykuł:
Najważniejsze momenty w karierze Kiss
Kiss uchodzi za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów rockowych wszech czasów. Uznaje się, że grupa sprzedała ponad 75 milionów płyt na całym świecie, została także wprowadzona do Rock & Roll Hall of Fame. Jest to z pewnością jeden z tych najbardziej szczególnych momentów w karierze formacji - jakie jeszcze sytuacje można zaliczyć do tego grona? Sprawdź galerię na samej górze artykułu!