Kaucja od wolontariuszy na Open'erze? Organizator odpowiada na krytykę

i

Autor: Karol Makurat/REPORTER Open'er w ogniu krytyki w związku z sytuacją wolontariuszy

Kaucja od wolontariuszy na Open'erze? Organizator odpowiada na krytykę

Open'er Festival to od lat jedno z największych i najważniejszych letnich wydarzeń w Polsce. Impreza co roku przyciąga bardzo duże grono fanów, nie tylko z naszego kraju, zainteresowanych różnorodnym line-upem. Jak wiele festiwali, Open'er korzysta z pomocy wolontariuszy. Warunki przystąpienia do wolontariatu wzbudziły jednak ogromne kontrowersje, na które zdecydował się odpowiedzieć organizator.

Pierwsza edycja Open'er Festival miała miejsce ponad dwadzieścia lat temu. Impreza zadebiutowała jako Open Air Festival 2 lipca 2002 roku, wtedy jeszcze na warszawskim Torze Stegny. Rok później impreza przeniosła się aż do Gdyni, gdzie odbywa się nieprzerwanie od lat. Festiwal uchodzi za jeden z najważniejszych i najbardziej interesujących na polskiej mapie wydarzeń, przyciągając fanów najpopularniejszych światowych brzmień i najgłośniejszych nazwisk na rynku. Tegoroczna edycja, która odbędzie się w dniach 28 czerwca-1 lipca 2023 roku, tradycyjnie na terenie lotniska Gdynia-Kosakowo, zbliża się wielkimi krokami, a organizatorzy ujawniają z dnia na dzień nazwiska kolejnych artystów, którzy w tym roku pojawią się na festiwalowych scenach. Cała impreza właśnie znalazła się w centrum ogromnego zainteresowania, nie dotyczy on jednak jej warstwy muzycznej.

Nadchodzące koncerty rockowe - te gwiazdy zagrają w Polsce w najbliższym czasie!

950 zł kaucji za wolontariat? Open'er w ogniu krytyki

Od lat w sprawnym funkcjonowaniu festiwalu pomagają grupy wolontariuszy, którzy robią wszystko, by wspomóc jego prawidłowy przebieg. Także i w tym roku Fundacja Alter Art zamieściła ogłoszenie, podające warunki, jakie należy spełnić, by zostać wolontariuszem na festiwalu. Podstawowym jest konieczność wpłaty przez potencjalnego wolontariusza kaucji w wysokości 950 zł, która zostanie zwrócona w terminie 7 dni od daty zakończenia wydarzenia. W zamian organizator zapewnia "jeden ciepły posiłek w ciągu dnia, nieodpłatne miejsce na polu namiotowym oraz możliwość uczestnictwa w festiwalu w czasie wolnym". Ogłoszenie nagłośnił w swoich social mediach aktywista miejski Jan Śpiewak, a pod jego wpisem zaroiło się od krytycznych komentarzy. Śpiewak udostępnił także screeny wiadomości, które miał dostać od byłych wolontariuszy festiwalu. 

Organizator odpowiada na głosy krytyki

W związku z całą sytuacją, głos postanowił zabrać sam organizator, który przesłał do mediów stosowne oświadczenie. Głosi ono, iż uczestniczenie w wolontariacie daje możliwość brania udziału w festiwalu osobom "które z takiego czy innego powodu nie są w stanie, nie mogą lub nie chcą zapłacić za bilet. Wolontariat to możliwość połączenia wykonywania określonych zadań z uczestnictwem w festiwalu, obejrzeniem wybranych koncertów i zabawy. Dzięki temu festiwal jest dostępny dla wszystkich". Według oświadczenia, wolontariusze stanowią zaledwie 3% osób, które działają przy organizacji wydarzenia. Dalej organizator twierdzi, iż uczestnictwo w wolontariacie na Open'erze umożliwia zdobycie doświadczenia w organizacji imprez na europejskim poziomie.

Udział w wolontariacie na Open’erze dotyczy na przykład takich obszarów jak: wsparcie osób z niepełnosprawnościami, uczestnictwo w działaniach ekologicznych i mediowych oraz pomoc w strefach takich jak Kids Zone, Muzeum czy Teatr. Kolejne elementy związane z festiwalowym wolontariatem to możliwość przeżycia przygody, szansa na poznania ludzi i opcja na wspólne tworzenie wyjątkowego wydarzenia - brzmi treść oświadczenia.

Temat kaucji

W oświadczeniu poruszony został także temat kaucji. Alter Art zwraca uwagę, iż taki model wolontariatu działa z powodzeniem już od lat: "Kaucja w wysokości równowartości ceny karnetu 4-dniowego została wprowadzona ponad 10 lat temu i jest to standardowa procedura. Wynika ona z tego, że w przeszłości — i to nie dotyczy tylko Polski — pojawiły się osoby podszywające się pod wolontariuszy, które »znikały« zaraz po rejestracji". Organizator zaświadcza, iż kaucja jest zwracana w wyznaczonym terminie, a sam proces zgłaszana wolontariuszy cieszy się ogromną popularnością - do tej pory zgłosić się miało 3 tys. 500 chętnych. 

I na zakończenie — wiemy, że jest rok 2023 i żyjemy w czasach manipulacji, kłamstw, półprawd, fake-newsów, poszukiwania tanich sensacji i atencji oraz bardzo często braku elementarnej wiedzy w wielu sprawach. Spokojnie tłumaczymy zatem, na czym polega wolontariat na festiwalu muzycznym, na Open’erze i wydarzeniu kulturalnym o takiej skali. Jednak w tym przypadku warto również pamiętać, że festiwal bez najmniejszego problemu poradzi sobie bez stosunkowo małego programu wolontariatu, natomiast odbędzie się to przede wszystkim ze stratą dla jego uczestników – świetnych wolontariuszy, dla których rokrocznie jest to możliwość uczestnictwa w festiwalu, nabycia ważnego doświadczenia i świetna przygoda" — dodają. Fundacja Alter Art nie jest organizatorem festiwalu, a jedynie organizatorem i koordynatorem działań wolontariackich. Festiwal organizuje zaś spółka Alter Art Festival Sp. z o.o. w ramach swojej działalności gospodarczej - brzmi zakończenie oświadczenia.