Wyjątkowa współpraca
„Pieśni współczesne” to projekt, jakiego na polskiej scenie muzycznej jeszcze nie było – nie tylko ze względu na liczbę zaangażowanych artystów, ale także przełomowe podejście do tradycji. Pieśni zawarte na krążku na nowo tworzą bowiem opowieść o ludziach ziemi zmagającej się z teraźniejszymi problemami. Jednocześnie nie zapominają o szacunku dla tradycji. Każdy utwór śmiało czerpie z pieśni ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego, nadając im współczesnego charakteru.
Historia
Historia projektu ma swoje źródło w 2019 roku, gdy Miuosh zaprosił Zespół Śląsk do udziału w koncercie „Scenozstąpienie”. Wtedy przed 43-tysięczną publicznością zgromadzoną na Stadionie Śląskim raper i producent zaprezentował się z ponad stuosobową ekipą Zespołu Śląsk, co dało niezwykły efekt. Kolejne miesiące przyniosły nowe kooperacje, które zrodziły ideę nadania utworom z repertuaru zespołu bardziej współczesnego charakteru. Miuosh, autor muzyki i tekstów, zdecydował się zaprosić do pracy nad wydawnictwem także licznych wokalistów, którzy dodali do stworzonych przez niego utworów własne, niepowtarzalne brzmienie.
Premiera
„Pieśni współczesne” mają swoją premierę 24 września. Album dostępny jest w sklepach oraz w internecie na stronie http://piesniwspolczesne.com. Premierze płyty towarzyszy także premiera szóstego już singla – „Wołanie” z udziałem Króla. – Obecność Błażeja na tym albumie to dla mnie ważna sprawa – mówi Miuosh. – Jego postać i podejście do własnej twórczości są wyjątkowe i niepowtarzalne, co jeszcze mocniej motywowało mnie do zaangażowania go w ten projekt. Zaśpiewał jak nikt inny, a to popchnęło nas do skonstruowania całego utworu w bardzo nietypowy sposób. Z kolei klip do tego numeru jest w pewnym sensie wprowadzeniem w historię, którą udało nam się zbudować wokół tego albumu – to prolog dla pewnych wydarzeń – dodaje Miuosh.
Płytę „Pieśni współczesne”, poza opublikowanym wczoraj „Wołaniem”, promują single: „Doliny” z udziałem Jakuba Józefa Orlińskiego, „Zmierzch” nagrany z duetem Kwiat Jabłoni, „Mantra” z Igorem Herbutem, „Celina” z Julią Pietruchą oraz „Imperium” z RALPHEM KAMINSKIM. W cały projekt zaangażowanych zostało ponad 140 osób, w tym niezwykły i uznany na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz wykonawcy, tacy jak Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Tomasz Organek, Jakub Józef Orliński, Andrzej Smolik, Marcin Wyrostek, Kora czy duet Kwiat Jabłoni.
Najważniejszy projekt
Raz na milion lat dochodzi do zderzenia, swoistego błędu. Strumienie biegu czasu i nieskończone ilości miejsc przenikają się ze sobą w piękny i nieobliczalny sposób, zmieniając zastałe światy. Między pokryte najdostojniejszą rdzą szacunku symbole, wierzenia i tradycje wkrada się coś im obcego. Razem tworzą nowe.
Ten album to ten moment – raz na milion lat