Jak dziś rockuje?

Judas Priest - 5 ciekawostek o albumie "British Steel" na 45-lecie | Jak dziś rockuje?

2025-04-11 15:46

W kwietniu 1980 roku na rynku ukazał się szósty studyjny album Judas Priest. Nie da się ukryć, że "British Steel", na którym znalazł się m.in. "Breaking the Law", najpopularniejszy utwór w dorobku zespołu, okazał się kluczowym wydawnictwem dla Roba Halforda i spółki.

Judas Priest i historia powstania albumu British Steel

Brytyjska formacja Judas Priest powstała w 1969 roku, ale dopiero pięć lat później wypuściła swój debiutancki album, Rocka Rolla. Muzycy, za sprawą kolejnych płyt, budowali swoją pozycję na rynku. Dekada minęła, a grupa wciąż nie doczekała się jednak wydawnictwa, które byłoby czymś w rodzaju "mitu założycielskiego". Przełom nastąpił w 1980 za sprawą legendarnego British Steel. – Myślę, że to właśnie na tym albumie odnaleźliśmy nasz kierunek – powiedział wokalista Rob Halford w rozmowie dla zachodniego Metal Hammera

Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock

Zanim muzycy Judas Priest zaczęli nagrywać materiał z myślą o następnym krążku, doszło do kolejnej zmiany w składzie. W 1979 roku nowym perkusistą został Dave Holland, który – jak się później okazało – zagrzał miejsce na dłużej. Właściwe prace rozpoczęły się na początku 1980. Muzycy zainstalowali się w posiadłości znajdującej się w Tittenhurst Park w hrabstwie Berk, która została wybudowana w XVIII wieku. Na producenta wskazano Toma Alloma, z którym zespół współpracował przy okazji albumu koncertowego Unleashed in the East (1979).  

Co ciekawe: zespół nie miał w całości przygotowanego materiału na British Steel w momencie, gdy ruszyły oficjalnie prace. – Mieliśmy tylko 40 procent napisanych utworów, kiedy tam weszliśmy. W dzisiejszych czasach byłoby to dla nas trudne, aby wejść do studia, nagrywać i pisać. Wówczas byliśmy naładowani energią i entuzjazmem. I to naprawdę się opłaciło. Przypuszczam, że istnieje pewien argument mówiący, że jeśli wyznaczasz sobie termin, musisz stworzyć coś dobrego. Nam to się udało – wspominał gitarzysta Glenn Tipton dla portalu Loudwire. Dodajmy, że w studiu powstały m.in. The Rage czy, wielki przebój, Living After Midnight.

Muzyk Judas Priest wspomniał o terminie. Grupa musiała szybko uwijać się z nagrywaniem British Steel, ponieważ na horyzoncie była trasa po Europie z Iron Maiden w roli supportu. Rozpoczynała się ona na początku marca. Mimo pewnej presji, wszystko przebiegło dosyć gładko. – Czuliśmy się komfortowo. W studiu panowała prawdziwa dyscyplina i nie było paniki – przyznał, po latach, basista Ian Hill dla Metal Hammera. Album, którego tytuł nawiązywał do British Steel Corporation, brytyjskiego producenta stali, dla którego przez jakiś czas pracował Tipton, udało się ukończyć w ciągu zaledwie miesiąca. Później Allom poleciał od razu do Nowego Jorku, aby całość zmasterować.

British Steel trafił do sprzedaży 14 kwietnia 1980. Jeśli chodzi o miejsca na liście, to w rodzimej Wielkiej Brytanii szósty album Judas Priest osiągnął czwarte miejsce, z kolei w Stanach Zjednoczonych – 34. pozycję. Muzycy grupy mogli się cieszyć, bo, w obu przypadkach, były to najwyższe lokaty w dotychczasowej historii. Do promocji British Steel wybrano trzy utwory: Living After Midnight (marzec), Breaking the Law (maj), do którego powstał kultowy teledysk wyreżyserowany przez Juliena Temple, oraz United (sierpień).

Wówczas wiedzieliśmy, że to dobry album, ale nie wiedzieliśmy, jak wyjątkowy się on okaże. Nie zdajesz sobie sprawy, kiedy jesteś w trakcie procesu, że to, co masz, będzie klasykiem. Dopiero później, kiedy wszyscy ci to mówią… wtedy naprawdę to do ciebie dociera – dodał Glenn Tipton w rozmowie dla Metal Hammera.

Jakie ciekawostki skrywa krążek British Steel? Tego dowiecie się z galerii, którą umieściliśmy na samej górze niniejszego artykułu.

Poniżej natomiast przypominamy ciekawostki dotyczące debiutanckiego albumu Judas Priest: