Pozostaną na zawsze autorami tekstów i muzyki, ale prawa do zarabiania na publikowaniu, odsłuchach w sieci i emisjach w innych mediach przejdą na tego, kto szarpnie się na taki katalog. Swoją spuściznę w ten sposób wyprzedało już na przykład Aerosmith oraz Yes. Cóż, nikt z nas nie będzie przecież żył wiecznie, można zatem zrozumieć, że artyści w ten sposób chcą sobie zapewnić środki na spokojną emeryturę. Kasa z koncertów to jedno, ale przecież nie można występować wiecznie. Sprawdźmy kilka nazwisk.
1. Bruce Springsteen
The Boss ma w swoim dorobku około 300 piosenek, 20 studyjnych albumów i 23 płyty koncertowe. Potężny zbiór, prawda? Prawa do tych treści sprzedał Sony za około 500 milionów dolarów.
2. Bob Dylan
Swój gigantyczny katalog piosenek sprzedał firmie Universal Music za 300-400 milionów dolarów, a niedawno dorzucił do tego nagrania do masteringu za 200-300 milionów.
3. Red Hot Chili Peppers
Grupa zdecydowała się spieniężyć całą swoją twórczość do roku 2020 firmie Hipgnosis. Otrzymała za to 140 milionów dolarów.
4. Motley Crue
Niegrzeczni panowie ze skandalizującego składu zarobili na sprzedaży swojego katalogu BMG okrągłą sumkę 150 milionów dolarów.
5. Sting
Wyprzedał cały katalog piosenek gigantowi Universal Music Group. Zarobił ponoć ok 250 milionów dolarów, choć dokładnej sumy nie znamy.
6. Genesis
Legenda rocka, która zaczynała od progresji, ale przeszła na stronę przebojowości, sprzedała swoje piosenki firmie Concord za około 300 milionów dolarów.
7. David Bowie
Prawa do jego utworów zostały pośmiertnie sprzedane firmie Warner-Chappell za 250 milionów dolarów.
8. Paul Rodgers
Wokalista, którego głos dał siłę zespołom Free oraz Bad Company, sprzedał swoje prawa do zarabiania na tych nagraniach za 20 milionów dolarów.
9. ZZ Top
Stare dobre chłopaki z Teksasu sprzedały swoje udziały w muzyce firmom BMG oraz KKR za ok 50 milionów dolarów.